14. Eğitimde Edebiyat Semineri 10 Nisan’da çevrimiçi gerçekleşiyor

14. Eğitimde Edebiyat Semineri 10 Nisan’da çevrimiçi gerçekleşiyor

07/04/2021 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Günışığı Kitaplığı’nın her branştan ve düzeyden öğretmenler, kütüphaneciler ve eğitim yöneticilerine yönelik olarak düzenlediği ‘14. Eğitimde Edebiyat Semineri‘, 10 Nisan Cumartesi günü gerçekleşiyor. 2015 yılından bu yana FMV Işık Okulları’nın desteğiyle ücretsiz olarak düzenlenen seminer, bu yıl çevrimiçi gerçekleşecek ve Günışığı Kitaplığı YouTube kanalı üzerinden canlı yayınlanacak. Edebiyat yayıncılığında 25. yılını kutlayan yayınevinin gelenekselleşen seminerinde Türkiye’nin dört bir yanındaki eğitimciler, öğrencileri edebiyatla buluşturmanın yeni yollarını keşfetmek için bir araya gelecek.

Seminerlerde her yıl, sevilen yazarlar, sanatçılar ve akademisyenler, değerli birikimlerini eğitimcilerle paylaşıyor. Okuma kültürü, yaratıcı okuma uygulamaları, kitap seçimi, çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatı gibi birçok önemli başlıkta mesleki gelişim sağlanıyor.

Buket Uzuner

Çağdaş edebiyatın usta romancılarından Buket Uzuner, 14. Eğitimde Edebiyat Semineri’nin kapanış konuşmasını yapacak. Bilim ve edebiyatı ustaca harmanladığı kurgularıyla çok sevilen yazar, ödüllerle taçlanmış edebiyat yolculuğunun izdüşümlerini eğitimcilerle paylaşacak. Günümüzün en önemli şairlerinden Gonca Özmen, dilin estetik olanaklarıyla düşüncenin felsefi yapısının harmanlanmasıyla oluşan şiir bilincini irdeleyecek.

2010 Mehmet Fuat Yayıncılık Ödülü’yle taçlanan Köprü Kitaplar’ın iki yeni yazarı Murat Yalçın ve Berna Durmaz, editör Müren Beykan’ın sorularını yanıtlayacak. İki ödüllü öykücüsü, çocukluk ve gençlikte kitaplarla yakınlaşmayı sağlayan, edebiyat sevgisi yaratan deneyimleri, yaklaşımları üzerine söyleşecekler.

Vladimir Tumanov

Milyonlarca çocuğa matematik ve coğrafyayı sevdiren Kraliçeyi Kurtarmak ve Haritada Kaybolmak kitaplarının yazarı, Kanadalı akademisyen Vladimir Tumanov, eğitimle edebiyat arasında kurduğu güçlü zihinsel bağları ve yazarlık deneyiminden biriktirdiklerini aktaracak. Çocuk ve gençlik edebiyatımıza özgün bir koleksiyon kazandıran İrem Uşar, çocukların gerçeklik algısında edebiyatın payını düşündürecek, doğayla uyum içinde yaşayabilmenin sihrini duyumsatacak.

Ülkemizin değerli eğitim uzmanlarından, MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan,“yeni normal”in yarattığı değişimi, fırsatları ve işbirliği olanaklarını meslektaşlarıyla paylaşacak.

Müjgan Özçay

Sanatçı, eğitmen, danışman Müjgan Özçay, engin birikimi ve entelektüel yorumuyla eğitimcilere yaratıcı okuma uygulamalarına ilişkin pratik ipuçları gösterecek. Seminerde Burdur, Selçuk ve İstanbul’daki farklı okullardan dört öğretmen de öğrencileriyle gerçekleştirdikleri yaratıcı uygulamalarını meslektaşlarına aktaracak, yeni ve etkili yollar örnekleyecekler.

Bu yılın program kitapçığı için tıklayınız.

14. Eğitimde Edebiyat Semineri ve Günışığı Kitaplığı hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

Geçmiş seminerlerin tüm içeriğine Keçi’den ücretsiz ulaşmak mümkün.