Tarihi Aziz Polieuktos Kilisesi her geçen gün zarar görüyor

Tarihi Aziz Polieuktos Kilisesi her geçen gün zarar görüyor

11/08/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

İstanbul Saraçhane’deki binasının hemen karşısında bulunan Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalma tarihi Aziz Polieuktos Kilisesi’nin kalıntıları her geçen gün zarar görüyor. Kilise kalıntılarının etrafı tellerle çevrilse de telleri kesip içeri giren bazı kişiler kalıntıların arasına derme çatma çadırlar kurdu. Ayrıca tarihi kilisenin kalıntıları çöplerle doldu.

Ayasofya’nın inşasından önce İstanbul’un en büyük bazilikalarından biri olan Aziz Polieuktos Kilisesi, Fatih Saraçhane’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binasının hemen karşısında bulunuyor.

524-527 yılları arasında Romalı asker Polieuktos’un adına yaptırıldığı bilinen tarihi kilisenin günümüze yalnızca kalıntıları ulaştı.

Tarihi kilisenin kalıntılarının çevresi tel örgülerle çevrilse de bazı teller kesilmiş vaziyette. Ayrıca kalıntılara giden kapıdaki kilit açık şekilde duruyor. Bu nedenle tarihi yapıya verilen zarar her geçen gün artıyor. Bazı kişilerin kalıntıların arasına kurdukları derme çatma çadırlarda kaldığı görülürken, kilise kalıntıları çöplerle dolmuş durumda.