Rabia Naz’ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildi!

Rabia Naz’ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildi!

16/07/2020 0 Yazar: Fırtına Dergi

2018 yılında Giresun’un Eynesil ilçesinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın yaşamını yitirmesiyle ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Savcının verdiği kararda şu ifadeler yer alıyor: “Soruşturma dosyası, araştırma sonucunda elde edilen tespitler, tanık beyanları, alınan adli tıp raporları ve diğer deliller birlikte değerlendirildiğinde; Rabia Naz VATAN’ın ölümünün yüksekten düşmes sonucu meydana geldiği, başkası tarafından kasten ya da taksirle öldürüldüğü yönünde herhangi bir delilin tespit edilmediği, bu nedenle CMK’nın 172/1 maddesi gereğince kovuşturma olanağı bulunmadığından KAMU ADINA KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA (karar verildi).

Kararı Twitter hesabından duyuran Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, “Bu nasıl bir vicdansızlık. Rabia Naz’ımızın soruşturmasına Savcı Emine Öveyik Görele’den gitmeden takipsizlik vermiş” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e çağrıda bulunan Şaban Vatan, “Bunu bize açıklayın” dedi.

Şaban Vatan: “Sayın Gül’e soruyorum: Vicdanı rahat ediyor mu?”

Cumhuriyet’e konuşan baba Vatan, Savcı Emine Öveyik’e yönelik, “Kararnameyle birlikte gitmeden takipsizlik kararı çıkardı” iddiasında bulundu. İtiraz haklarını değerlendireceklerini belirten Şaban Vatan, “Her şey yeni başlıyor” diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Davanın savcısı çıkan kararnameyle gitmeden dosyayı kapatmak istedi. Kendini suçlu hisseden savcı, dosyadan kurtulmak için takipsizlik kararı çıkardı. Bu nasıl bir vicdansızlık? Bize bunu açıklasınlar. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ‘Ben savcılarıma güveniyorum’ demişti. Sayın Gül’e soruyorum: Vicdanı rahat ediyor mu?”

Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için savcılığın kararına itiraz edeceklerini belirten baba Şaban Vatan, bundan sonraki süreçlerde davayla İstanbul Barosu’nun ilgileneceğini bildirdi. 

Rabia Naz Vatan – Foto: DHA

TMBB’de kurulan komisyona kimse ifade vermedi

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, geçtiğimiz günlerde Haber Global’de katıldığı bir programda, Rabia Naz Vatan’ın ölümünü araştırmak için TBMM’de kurulan komisyon hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Enginyurt, polis ve şoförün komisyona ifade vermediğini açıkladı.

Enginyurt’un açıklamaları şöyle:

“Rabia Naz Araştırma Komisyonu üyesiyim, raporu bu hafta tamamladık. Polis bile gelip ifade vermedi bize. ‘Vermiyorum’ dedi, böyle deyince alamıyorsunuz. Vatandaş dedi ki şoför, “Gelmiyorum” dedi. Gelmedi, ifade vermedi. Dolayısıyla bir polisin, bir vatandaşın gelip ifade vermediği bir komisyonda ‘Hulusi Akar, Hakan Fidan niye ifade vermedi’ diye bence suçlamamak gerekir.”

Ne olmuştu?

Eynesil ilçesi Gümüşçay Mahallesi’nde 12 Nisan 2018’de Rabia Naz Vatan, evinin önünde yaralı bulunmuş, çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılan küçük kız kurtarılamamıştı. Yüksekten düştüğü ya da intihar ettiği öne sürülen Rabia Naz Vatan ile ilgili hastane raporunda ölümün yüksekten düşme olduğu öne sürülmüş olsa da, baba Şaban Vatan, kızına bir aracın çarparak hastaneye götürmek yerine evinin önüne bıraktığını söylemişti.