Wushu skandalları devam ediyor: RTÜK ve BİK Başkanları Wushu Federasyonunda asbaşkan çıktı

Wushu skandalları devam ediyor: RTÜK ve BİK Başkanları Wushu Federasyonunda asbaşkan çıktı

22/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Wushu Federasyonu Başkan Vekili Abdurrahman Akyüz‘ün kızı Elif Akyüz‘ün, sporcu olarak katıldığı turnuvada, kendisinin ve annesinin yer aldığı hakem heyeti kararıyla şampiyon olduğunun açığa çıkmasının ardından federasyon üzerinde tartışmalar yoğunlaşmıştı. Wushu Federasyonu Asbaşkanı Fatih Çapoğlu’nun yeğeni Dursun Ali Çapoğlu‘nun da 2020 Türkiye Şampiyonası’nda serisini tamamlamamasına rağmen aralarında teyzesinin de bulunduğu hakemler tarafından şampiyon ilan edildiği öğrenildikten sonra dikkatler federasyon üzerinde iyice yoğunlaşmıştı. Bu skandallara bir yenisi daha eklendi.

T24‘ün haberine göre, tartışmaların odağındaki federasyonun başkanlığını Mehmet Zeki Akıncı yürütüyor. İlk skandalda adı geçen federasyon başkanvekili Abdurrahman Akyüz, uzun yıllar eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın gayrıresmi koruması olarak çalıştı ve kamuoyunda “Sakaryalılar” olarak bilinen koruma grubunda bir dönem yer aldı.

Sakarya dayanışması

Federasyonun yönetim kurulunda, birçok kurulda birlikte yer alan iki isim de dikkati çekiyor. Bu isimlerden biri, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi olan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran. Diğer isim ise geçtiğimiz günlerde Halk Bank Yönetim Kurulu üyeliğine atanması eleştirilen, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin.

Akyüz gibi bu iki isim de Sakarya kökenli. Duran, doğma büyüme Sakaryalı. Şahin ise Sakarya’da büyüyen, eğitim hayatının önemli bölümünü Sakarya’da geçirmiş bir isim. Duran ve Şahin’in her ikisi de Wushu Federasyonu’nda asbaşkan olarak görev yapıyor.

İki ismin yolları federasyondan önce de bürokraside sürekli kesişti. Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın danışmanı Kemal Öztürk, Anadolu Ajansı Genel müdürü olduğunda Ebubekir Şahin, Genel Müdür Yardımcısı oldu. Bir süre sonra Rıdvan Duran da Anadolu Ajansı’nda İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev yapmaya başladı.

Basın İlan Kurulu Genel Müdürlüğü’ne 16 Ağustos 2019’da getirildi. Hemen ardından 31 Ağustos 2019’da da Ebubekir Şahin, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda hükümet temsilcisi olarak görev yapmaya başladı. Duran’ın psikolog kardeşi Ömer Faruk Duran da RTÜK’e danışman olarak Şahin döneminde alındı, Ocak 2020’de de RTÜK İstanbul Bölge Temsilciliği’ne atandı.

Türksat’tan istifa etmek zorunda kaldı

Şahin, bir süre önce, Türksat Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmek zorunda kalmıştı. CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçilen Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu yönetim kurullarına üyeliği bulunduğunu açıklamış, RTÜK yasasına aykırı olan bu durum nedeniyle görevlerinden el çektirilmesi gerektiğini söylemişti.

Bildirici’nin bu girişimlerinin ardından RTÜK üyeliği tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle düşürülmüştü. Ancak Bildirici’nin ortaya koyduğu bilgi ve belgelerin ardından Şahin, “RTÜK ve Türksat’ı yıpratmamak” gerekçesiyle, Türksat Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini açıklamıştı.