‘Haremlik selamlık plaj’: Fethiye’de sahile perdeler takıldı

‘Haremlik selamlık plaj’: Fethiye’de sahile perdeler takıldı

25/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Fethiye’de özel bir şirket tarafından kiralanan Kuleli Plajı’nda, ‘haremlik selamlık’ plaj kuruldu. Tepkiler üzerine plaja asılan perdeler kaldırıldı fakat kıyı işgali sürüyor.

BirGün‘den Aycan Karadağ’ın haberine göre, Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan ve bölgenin en gözde koylarından olan Kuleli Koyu’nda yer alan Kuleli Plajı’nı özel bir şirket, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nden üç yıllığına kiraladı. Şirket kiralamasının ardından plaj “İslami konseptli” plaj haline getirdi.

Sahil şeridi ile denizi demir konstrüksiyon ve bezlerle perdeleme yapıp, ikiye bölen şirketin, kıyı kanununu da çiğnedi ifade edildi. 3621 Sayılı Kıyı Kanununun, Kıyının Korunması, yapı yasağı, kıyı ve denizde yapılacak yapılar başlığı altındaki 6. maddesinde, “Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez” ifadeleri yer alıyor.

Sosyal medyada plajın görüntülerinin yayınlanması tartışmalara yol açarken, bölge halkı da uygulamaya tepki gösterdi. Tepkiler üzerine şirketin, bez perdeleri kaldırdığı ancak diğer perdelerin takıldığı platformu kaldırmadığı öğrenildi.

Şikayet dilekçeleri verildi

Fethiye Kent Konseyi Başkanı Gül Bahar Edik Kayhan, ilgili kurumlardan kiralamalar yapılsa dahi kıyıların kullanım hakkından tüm vatandaşların yararlanması gerektiğini ifade ederek, Fethiye Belediye Başkanlığı’na, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’ne, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü Fethiye Çevre Şube Müdürlüğü‘ne itiraz dilekçeleri verdi.