New York Times, Hasankeyf’i manşetine taşıdı: “Refah” için tarihi bir hazineyi batırmak

New York Times, Hasankeyf’i manşetine taşıdı: “Refah” için tarihi bir hazineyi batırmak

07/07/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

ABD’nin geniş okuyucu kitlesine sahip gazetelerinden New York Times,  bugünkü nüshasının manşetine Hasankeyf ve Ilısu barajını taşıdı. 

Gazetenin İstanbul Büro Şefi Carltta Gall’ın imzası taşıyan “Refah için tarihi bir hazineyi batırmak” başlıklı haber gazetenin ilk sayfasında yerini aldı.

‘Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları’

Haberde, “Bugün vadi sular altında ve 70 bin kişi yerinden oldu” ifadeleri yer alırken, Hasankeyf’te yaşananların “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişim hırsının kurbanları” olarak vurgulandı. Tüm itirazlara rağmen Erdoğan’ın “mega projesi” olarak nitelendirilen Ilısu Barajı’ndan gelen suların kenti yutmaya başladığına dikkat çekilen haberde, bölgede yaşayanların fikrinin alınmadığı; arkeolog ve çevrecilerin sözlerine kulak verilmediği de belirtildi. 

Fotoğraf: Mauricio Lima/New York Times

‘Vadinin yok olmasına sinirli’

Birçok arkeolog ve çevrecinin vadinin yok olmasına sinirli olduğu da aktarılan haberde projeye karşı tepkili olanların Hasankeyf’i kurtarma çabasının “Erdoğan’ın artan otoriterliği karşısında yıkıldığı” ifade edildi. Haberde NYT gazetesi foto muhabiri Mauricio Lima’nın fotoğrafladığı Hasankeyf’in durumu aktarıldı. Haberde yetkililerin emriyle birçok evin yıkıldığı ABD’li okuyucuya aktarılırken, yerinden olanlar için yeni bir kasaba inşa edildiğini, ancak birçok kişinin bu evleri “sevimsiz” bulduğu belirtildi.

Fotoğraf: Mauricio Lima/New York Times

‘Yüreğimiz yanıyor’

Gazete bugün sosyal medya hesabından yayımladığı mesajında da “Yüreğimiz yanıyor” ifadesini kullandı. Yok edilen Hasankeyf’e ilişkin etkileyici fotoğrafların kullanıldığı haberde, bölgenin neolitik dönemlerden beri yaşadığı düşünülen arkeolojik bir yerleşim olduğuna dikkat çekilerek, “Ülkenin cumhurbaşkanı ekonomik kalkınma için yöreyi su altına bırakana kadar binlerce aile orada yaşıyordu” denildi. 

Fotoğraf: Mauricio Lima/New York Times