Mısır’da TikTok videoları çeken beş kadına hapis cezası

Mısır’da TikTok videoları çeken beş kadına hapis cezası

30/07/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Mısır’da beş kadın, video paylaşım uygulaması TikTok’ta yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterilerek hapis cezasına çarptırıldı. Aktivistler, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep eden kampanya başlattı.

BBC’in aktı habere göre, Mısır’da mahkeme beş kadın sosyal medya ‘influencer’ını “kamu ahlâkını ihlal ettikleri” gerekçesiyle iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Hanin Hüssam, Muvada el- Edham ve üç diğer kadına TikTok’ta bir video paylaştıktan sonra verilen cezaya avukatların itiraz etme hakkı bulunuyor. Kadınlara, iki sene hapis cezasının yanı sıra 300 bin Mısır lirası da para cezası kesildi.

Hüssam, nisan ayında 1.3 milyon takipçisine kadınların onunla çalışarak daha fazla para kazanabileceğini söylediği bir video yayımladıktan sonra gözaltına alınmıştı. Edham da mayıs ayında gözaltına alındı.

Avukat Ahmet Hamza Bahri, sosyal medya fenomenlerine “gelirlerini nereden elde ettiklerine dair” de ayrı suçlamalar yöneltildiğini dile getirdi.

Mısır’da geçen ay da dansöz Sama el-Masri, TikTok’ta paylaştığı bir dans videosu sebebiyle “ahlâksızlıktan” suçlu bulunmuş ve üç yıl hapis cezasına çaptırılmıştı. Masri, daha önce de çektiği bir klipten sebep iki yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak itirazı kabul edilmişti.