Paleolitik çağdan kalma tarihi sit alanına kaçak yapı inşa edildi!

Paleolitik çağdan kalma tarihi sit alanına kaçak yapı inşa edildi!

23/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Diyarbakır Eğil ilçesinde Paleolitik çağdan kalma ve tarihi sit alanı olan mağara tip oymalı yeraltı yerleşimi üzerine iki katlı kaçak yapı inşa edildi.

MA‘dan Lezgin Akdeniz’in haberine göre, Diyarbakır’ın Eğil ilçesi kırsal Konak (Qonax) Mahallesi’nde doğal ve tarihi sit alanı ilan edilen Paleolitik çağdan kalma mağara tip oymalı yeraltı yerleşimi üzerine iki katlı kaçak yapı inşa edildi.

Huri, Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Roma İmparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan ilçe merkezine 10 km. mesafede bulunan ve üzüm bağlarıyla meşhur olan mahallede, kilise kalıntılarının yanı sıra şarap kuyuları halen duruyor. Konak harabeleri olarak bilinen ve özel statü ile koruma altına alınan mahallede, oyulan kireç taşından ondan fazla mağara ve açık yerleşim alanı yer alıyor.

İki katlı kaçak yapı

Sit alanında kim ya da kimler tarafından yapıldığı tespit edilemeyen iki katlı inşaatın kaçak olduğu öğrenildi. Yine yapımı devam eden bu inşaata yakın noktalarda yeni inşaatların temel atma hazırlığının olduğu görüldü.

Definecilerin hedefi olmuştu

Konak Mahallesi’ndeki tarihi kaya yerleşim alanları, geçen yıl defineciler tarafından tahrip edilmişti. Definecilerin birçok yerde yaptığı kazı sonucu yerleşim yerinin etrafı ve içi köstebek yuvasına dönüşmüştü.