Nazım Hikmet’in yayımlanmamış beş şiiri bulundu

Nazım Hikmet’in yayımlanmamış beş şiiri bulundu

30/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitap-lık dergisinin 210. sayısının dosya konusu Nâzım Hikmet’in bilinmeyen şiirleri oldu. Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları sırasında bulunan Hikmet’in “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde”, “İtiraf” ve “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı beş şiirini ilk kez yayımlayan dergide şairin editörü Banu İşlet’in sunuş yazısı da bulunuyor.

İtiraf

Komünist Enternasyonal – Komintern ve onun milli şubelerinin, bu arada Türkiye Komünist Partisi’nin 1919-1943 arası dönemine ilişkin belgeler 1991 yılında Rusya Devlet Siyasi ve Sosyal Tarih Arşivi (RGASPİ) tarafından tasnifiyle birlikte kullanıma açılmıştı. Kuruluş halindeki Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı, Amsterdam’da kurulu Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün de katkılarıyla, burada bulunan Türkiye’ye ilişkin belgelerin mikrofilmlerini aldı. 1999’da dijital ortama aktarılan bu belgeler TÜSTAV Komintern Arşivi olarak Türkiye’de araştırmacılara sunuldu.

Gecenin Penceresinde

Yapı Kredi Yayınları editörleri TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları sırasında Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmamış şiirlerine ulaştılar. Bu şiirler, Hikmet’e ait olmayan bir el yazısıyla (eski yazıyla) yazılmış sayfalar halinde, 1925 tarihli belgelerin arasında bulundu. Aynı el yazısıyla yazılan beş şiir, aynı bloknottan koparılmış kareli sayfalara yazılmıştı. Sayfalar 1’den 6’ya kadar, birbirini takip edecek şekilde numaralandırılan şiirlerden son sayfada yer alan şiir dışındaki diğer dört şiir daha önce yayımlanmamış. Bu şiirler sırasıyla “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde” ve “İtiraf”. Son sayfada bulunan “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı şiir ise, Nâzım Hikmet’in Bütün Şiirleri’nde “Biz-Hayatımız-Yaptığımız İş” adıyla yer alan şiirin son dizelerini oluşturuyor.