Müzik dünyasının sessiz protestosu: Blackout Tuesday

Müzik dünyasının sessiz protestosu: Blackout Tuesday

02/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

ABD’nin Minesota eyaletinde 25 Mayıs günü polisin Afro-Amerikalı George Floyd’u gözalına alırken öldürmesinin ardından başlayan protestolara müzik dünyası da katıldı. Dünya çapına yayılan protesto gösterilerine müzik endüstrisi de ‘sessiz kalarak’ destek verdi.

Türkiye saatiyle 17.00’de gerçekleştirilen Blackout Tuesday (Salı Karartması) hareketiyle müzik endüstrisi değişim çağrısı yaparak 8 dakika 46 saniye boyunca etkinliklerini durdurdu. Spotify başta olmak üzere pek yok müzik şirketi ve platform, George Floyd’un boynuna diziyle 8 dakika 46 saniye boyunca baskı uygulayarak ölümüne yol açmasını protesto etmek için bugün 8 dakika 46 saniye boyunca sessiz kaldı. Spotify ve ünlülerin çalıştığı pek çok müzik şirketinin destek verdiği Black Out Tuesday hareketi için “TheShowMustBePaused” (Gösteri durmalı) etiketi kullanıldı.

Warner Music Group, Sony Music ve Universal Music Group başta olmak üzere müzik şirketlerinin yanı sıra Rihanna, Drake, Travis Scott, Britney Spears, Beyoncé, Ariana Grande ve ABD dışından da isimlerin de katıldığı #BlackoutTuesday eylemi kapsamında sosyal medya hesapları bugün karanlığa gömüldü. Türkiye’den de destek verilen eyleme Doğan Duru, Mabel Matiz, Yekta Kopan gibi çeşitli sanatçılar da katıldı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

#blackouttuesday

Dogan Duru (@doganduru)’in paylaştığı bir gönderi ()

İşten kopmak ve topluluğumuzla yeniden bağlantı kurmak için bir gün” olarak isimlendirilen kampanya, hep dile getirilen “Show must go on” (Gösteri devam etmeli) sözünün karşıtı “TheShowMustBePaused” (Gösteri durmalı) etiketiyle duyuruldu.

Sosyal medyada yapılan açıklamada, “Son olaylardan dolayı, hesap verebilirliği ve değişimi harekete geçirmek için acil bir adım atarken lütfen bize katılın. Kültürün bekçileri olarak, sadece kazançları kutlamak için değil, aynı zamanda kayıp sırasında da birbirimizi tutmak bizim sorumluluğumuz” denildi.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

#theshowmustbepaused

@ theshowmustbepaused‘in paylaştığı bir gönderi ()

Spotify da listelerini durdurdu

Kampanyaya Beyonce, Adee ve Bruce Springsteen’in çalıştığı Columbia Records; Pink, Justin Timberlake ve Khalid gibi isimlerin bağlı olduğu RCA Records; Lady Gaga, Billie Eilish, Kendrick Lamar’ın çalıştığı Interscope Records; Taylor Swif, Ariana Grande, Drake’in yer aldığı Republic Records gibi müzik şirketleri destek verdi. Spotify da 8 dakika 46 saniye boyunca müzik listelerini durduracağını duyurdu.