İnsan Hakları Ortak Platformu: ‘Hrant Dink Vakfı yalnız değildir’

İnsan Hakları Ortak Platformu: ‘Hrant Dink Vakfı yalnız değildir’

02/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

İnsan Hakları Ortak Platformu adı altında bir gelen altı hak örgütü, Hrant Dink Vakfı’na ve Rakel Dink’e dönük tehditler hakkında “Hrant Dink Vakfı yalnız değildir. Bu tehditlerin arka planları açığa çıkarılarak aydınlatılıp sorumluları cezalandırılmalıdır” açıklamasını yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD), Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneği’nden oluşan İnsan Hakları Ortak Platformu, Rakel Dink ve Hrant Dink Vakfı’na yönelik saldırı ve tehditlere ilişkin açıklamasında hiç kimsenin bir başkasını dışlamaya, düşman gibi göstermeye ve yaşam hakkını elinden almaya hakkının olmadığı belirtildi.  Açıklamada devletin yaşam hakkını koruması gerektiği vurgulandı.

“Hrant Dink Vakfı kurucularının, hukukçularının ve tüm çalışanlarının yanlarında olacağız” denilen açıklama metni şöyle:

“Günümüzde bir devletin varlığının ve meşruiyetinin vazgeçilmez gerekçesi, bir hukuka sahip olmasının yanı sıra en temel insan hakkı olan yaşam hakkının korumasını ayrım gözetmeksizin herkes için güvence altına alması ve adaleti tesis etmesidir.

“Hrant Dink Vakfı kurucularının, hukukçularının ve tüm çalışanlarının can güvenliklerine yöneltilen tehditler ve nefret söylemleri ivedilikle ve kararlı bir irade ile kınanmalı, bu tehditlerde bulunanların tespit edilmesi ile yetinilmeyip, arka planları açığa çıkarılarak aydınlatılıp cezalandırılmalıdır. Keza bu türden girişimlerin tekrarını önleyecek tedbirlerin bir an önce alınması da sağlanmalıdır.

“Hiç kimsenin bir başkasını kendisi ile aynı inançlara ve etnik kökene sahip olmadığı,  düşünmediği ya da davranmadığı için dışlamaya, düşman gibi gösterme ve hele hele yaşam hakkını elinden almaya hakkı yoktur.

“Hrant Dink Vakfı kurucularının, hukukçularının ve tüm çalışanlarının yanlarında olacağımızı; İnsan hakları örgütleri ve savunucuları olarak bu ve benzeri olayların aydınlatılarak, adaletin sağlanması sürecini hassasiyetle takip edeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.”

Ne olmuştu?

Hrant Dink Vakfı, 27-28 Mayıs tarihlerinde kendilerine e-posta yoluyla ölüm tehditleri geldiğini duyurmuştu. Rakel Dink ve vakıf avukatını hedef alan tehdit sonrası şikâyette bulunulmuş ve polis mesajları gönderen 25 yaşındaki H.A isimli şahsı Konya’da gözaltına almıştı.

İstanbul’a getirilen şahıs savcılık ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece “zincirleme şekilde kişinin kendisini bir hale koyması suretiyle imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit” suçundan tutuklanmıştı.

Olayın ardından Hrant Dink Vakfı avukatlarından Fethiye Çetin, 31 Mayıs gecesi vakfa bir tehdit mesajı daha geldiğini açıklamıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, başlatılan soruşturma kapsamında vakfa ikinci tehdit mesajını yollayan şüpheli E.B de İstanbul’da gözaltına alınmıştı.