Grup Yorum: “Yoldaşlarımızın bedel ödeyerek yapmak istedikleri konser düşünü gerçek kılacağız”

Grup Yorum: “Yoldaşlarımızın bedel ödeyerek yapmak istedikleri konser düşünü gerçek kılacağız”

04/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Grup Yorum, “Geliyoruz zincirleri kıra kıra” şiarıyla 9 Ağustos’ta Yenikapı Meydanı’nda konser yapacağını duyurdu. Grup Yorum’un resmi hesabından yapılan açıklamada, “Bu konser Helin ve İbrahim’in dünya halklarına armağanıdır” denildi.

Valilik: ‘Valiliğimizce izin verilmemiştir’

İstanbul Valiliği ise konsere izin verilmediğini açıkladı. Valilik açıklamasında “Bazı sosyal medya hesapları ve basında yer alan Yenikapı Miting Alanı’nda 9 Ağustos 2020 Pazar günü yapılacağı bildirilen konser başvurusunun Valilikçe kabul edildiği’ iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Valiliğimizce izin verilmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Grup Yorum: ‘Yasaklama kararı tebliğ edilmedi’

Valiliğin konsere izin vermemesine ilişkin yazılı açıklama yapan Grup Yorum, konserin yasaklandığına ilişkin kendilerine herhangi bir tebliğ yapılmadığı, valiliğin internet sitesinden yayımlandığını belirtti. Grup Yorum, başvurularına dokuz saat içerisinde ret kararı verildiğine dikkat çekti.

Açıklamada, “Ayrıca verilen tebligatta neden olarak ‘Valilik tarafından uygun görülmemiştir’ gösterilmiştir. Kime göre, neye göre uygun görülmemiştir? Konsere izin verilmemesi için akla uygun hiçbir gerekçe yoktur. Asıl korkuları o alanda milyonların Bağımsız Türkiye sloganını haykıracağı ve adalet talebini dile getireceği bir konser olmasıdır. Sadece bir afiş paylaşımında sonra Valiliğin bu konsere ret kararı vermesinin tek nedeni budur” denildi.

Valiliği ret kararına ilişkin Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunacaklarını duyuran Grup Yorum açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Konser çalışmalarımız devam edecek. Helin ve İbrahim’e sözümüz var dedik. Helin ve İbrahim konser yapabilmek için ölümsüzleştiler. Milyonların sesi Grup Yorum’u yasaklamalarla, baskılarla susturamayacaklar. Çünkü ölümsüz şarkımız Helin Bölek, dünyayı ayağa kaldırdı. Yıldızlı yürek İbrahim Gökçek, dünya halklarını birleştirdi. Grup Yorum dünya halklarıdır. Tüm engelleri bir bir direnişimizle aştık, aşmaya da devam edeceğiz. Bu engeli de direnerek aşacağız. Biz konserimizi yapacağız. Buradan ilan ediyoruz. Yoldaşlarımızın bedel ödeyerek yapmak istedikleri konser düşünü gerçek kılacağız.