İbrahim Gökçek’in ölümüne üzülen hakim görevden uzaklaştırıldı

İbrahim Gökçek’in ölümüne üzülen hakim görevden uzaklaştırıldı

15/05/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Twitter hesabında, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ölümüne üzüntüsünü paylaşan İzmir Karşıyaka Hakimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan görevden uzaklaştırıldı.

Ölüm orucunda vefat eden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in ardından Twitter hesabından “İbrahim artık yok. Sözcükler anlamını yitirdi. Yaşatamadık!”, “Ölüm adın kalleş olsun” diye mesaj atan İzmir Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) inceleme başlatmıştı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, aynı zamanda Yargıçlar Sendikası Başkanı olan Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında 3 ay görevden uzaklaştırma kararı verildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, ölüm orucundaki Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in hayatını kaybetmesiyle ilgili yaptığı paylaşımlar nedeniyle Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında inceleme başlatmış, İzmir Başsavcılığı da aynı gerekçeyle Pehlivan hakkında soruşturma açmıştı.

İzmir Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan, DW Türkçe‘den Hilal Köylü’nün sorularını yanıtladı. Pehlivan, Twitter’dan Türkiye’de yaşam hakkını savunan mesajlar paylaştığını belirterek bu mesajlar nedeniyle hakkında inceleme başlatılmasını “Türkiye’de kurulu nefret düzenine ve linç rejimi” olarak nitelendirdiği ortamdan kaynaklandığını söyledi.

‘Bir sanatçıydı Gökçek, onun yaşam hakkını savunmaktan doğal ne olabilir’

Sosyal medyada kendisine yönelik bir linç kampanyası başlatıldığını söyleyen Pehlivan, hem ölümünden önce hem de sonrasında Gökçek hakkında Twitter mesajları yazdığını “Ben herkes için yaşam hakkını savunurum. Bu, anayasal bir haktır ve hukukçular tarafından da savunulmak zorundadır” diye konuştu.

Gökçek’in konser yasaklarının son bulması için ölüm orucu tuttuğunu hatırlatan Pehlivan, “Bir insanın kendisini ölüme mahkum etmesi, ölüme yatırması bende ciddi travma yaratmıştı. Bir sanatçıydı Gökçek. Onun yaşam hakkını savunmaktan daha doğal, daha hukuki ne olabilirdi ki” şeklinde sözlerini sürdürdü.

‘Birileri hedef gösterdi, HSK harekete geçti’

Twitter’daki mesajlarının yoğun bir şekilde sert eleştiri, hakaret ve iftiralarla karşılık bulduğunu ifade eden Pehlivan, sonrasında SabahTakvim gazeteleri ve A Haber gibi hükümete yakın olduğu bilinen medya organlarınca kendisini hedef gösteren haberler yapıldığını kaydetti.

Pehlivan, HSK’nın bu haberlerin ardından kendisi hakkında inceleme başlatmasını da “Birileri hedef gösterdi ve HSK harekete geçti. Böyle hukuk olur mu?” şeklinde eleştirdi.

‘Türkiye’de bir nefret düzeni hakim’

Sosyal medyanın Türkiye’deki linç rejiminin aynası olduğuna işaret eden Pehlivan, Türkiye’de sadece kendisi ihtiyaç duyduğunda hukuka sarılan bir kitle olduğundan da yakındı. Pehlivan, “Öyle bir nefret düzeni yaratılmış ki, tüm siyasetçiler kendi saflarını bu düzen aracılığıyla sıklaştırmaya çalışıyor. Yaşadığımız olaylar tamamen Türkiye’de bir nefret düzeninin hakim olduğunu gösteriyor. Bu nefret, her yerde, herkesin ağzında kendisi gibi düşünmeyeni, kendisi gibi olmayanı tamamen bir suçlama ve ezip geçme şeklinde bir durum ortaya çıkarttı. Bu dilin tabii ki sonuçları gerçekten çok ağır ve geri dönülmez yaralar açmakta, biz hukuk devleti olmak zorundayız” diye sözlerini sürdürdü.

‘Bir yanda yaşam hakkını savunan mesajlarım, bir yanda ölüm tehtitli mesajlar var’

Ayşe Pehlivan kendisinin paylaştığı ve yaşam hakkını savunan mesajların linç girişimleriyle birlikte soruşturma konusu olmasına karşın sosyal medyada ölüm tehditleri savuranlar hakkında hiçbir hukuki işlem yapılmadığından da yakındı.

Pehlivan, yazar Sevda Noyan’ın bir televizyon kanalında “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür” sözleri ile Fatih Tezcan’ın Youtube kanalında “Bir daha sokağa çıkarsak kimleri toplayacağız, listelerden haberiniz var mı sizin, ailenizi nasıl koruyacaksınız” sözleri hakkında hukuki işlem yapılmadığına da işaret etti.

Pehlivan, “Bir yanda benim yaşam hakkını savunan mesajlarım, bir yanda ölüm tehditli, fişlemeli mesajlar. Lütfen herkes hukuku istesin ve hukuku dilesin. Bunun mücadelesini versin. Ben hukuk mücadelemden vazgeçmeyeceğim” dedi.