İbrahim Gökçek’in cenazesine polis müdahalesi

İbrahim Gökçek’in cenazesine polis müdahalesi

08/05/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in naaşının defin için Kayseri’ye götürülmek istenmesi öncesinde Gazi Cemevi’nde düzenlenmek istenen tören polislerce engelleniyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren mahalleyi abluka altına alan polisler, gece cemevinde nöbet tutanlar ve Gökçek ailesinin dışında kimsenin yurttaşların cemevine girmesine izin vermedi.

Gaz bombaları ile müdahale

Mahalle aralarında toplanıp cemevine girmek isteyen Grup Yorum sevenleri ise, polisler müdahalesine maruz kaldı. Polisin gaz bombaları ile müdahale ettiği gruplar slogan atarak tepkilerini gösterdi. Yapılan müdahalelerde dört kişi gözaltına alındı.

Törene katılmak üzere cemevine gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya ile sanatçı Pınar Aydınlar’ın da aralarından bulunduğu bir heyet polislerle görüştü. Heyet polis amirine cemevine girmek isteyen yurttaşların girişine izin verilmesini, yapılacak törenin ardından cenazenin yola çıkarılacağını ifade etti.

Polis amiri salgını öne sürdü

Polis amiri ise törenin dün yapıldığını ve koronavirüs tedbirleri kapsamında fiziki mesafenin korunması gerekçesiyle girişlere izin verilmeyeceğini söyledi.