José Mujica: Koronavirüs bize dünyanın sahibi olmadığımızı hatırlattı*

José Mujica: Koronavirüs bize dünyanın sahibi olmadığımızı hatırlattı*

24/04/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Uruguay Devlet eski Başkanı José Mujica, Pressenza haber ajansından gazeteci Jord Évole ile evinden, internet üzerinden yapmış olduğu röportajda, global bir sağlık problemi olan salgınla ilgili fikirlerini paylaştı.

Koronavirüs küresel kapitalizmin sonunu getirecek mi?

Kapitalizmin sonunu Covid-19 getirmeyecek. Kapitalizmin sonu yalnızca onu yaratmış olan insanların örgütlü isteği ile gelebilir. Herşeye hükmeden serbest piyasa tanrısı bizim zamanımızın fanatik bir dini. Bunu durduracak olan şeyin Covid-19 olduğuna inanmıyorum. Tersine çevirilebilir bir durum mu bilmiyorum ancak öyle olana kadar mücadele etmemiz gerekiyor. Bu virüs bizi fazlasıyla korkutuyor ve bir noktada kahramanca  önlemler alıyoruz. Piyasa ve küreselleşme açısından ise belirli parametrelere ve sınırlandırılmalara uyulması gerek. Dünyadaki tüm yönetimler salgını hafife alıp yalnızca Çin’i ilgilendiriyormuş gibi davrandı. Ancak şimdi sorun hepimizi ilgilendiren bir noktaya geldi.

Bu pandemiden iyi bir şey çıkacağına inanıyor musunuz?

Bu küresel korku nedeniyle daha az bencillik ve daha çok cömertlik ortaya çıkabilir. Ancak neden hala yaşlı insanlar anlamsız bir şekilde para biriktiriyorlar anlamıyorum. Burada elbette milyarderlerden, gerçekten çok zengin insanlardan ve iş adamlarından   bahsediyorum. Hala ne istediklerini anlamıyorum. Daha fazla para isteyen bir avuç yaşlı adam. Neden hala ortalığı karıştırıyorlar? Zaten bu şartlarda salgın yüzünden herhangi biri gibi hayatlarını kaybedecekler. Biz bir savaşta değiliz. Bu, doğanın bizim onun sahibi olmadığımızı hatırlattığı bir mücadele. Küresel sorunlar aslında bizim sorunlarımız ve bu ağır kriz bize bunu anlamamızda yardımcı olabilir.

 Koronavirüsün üstesinden gelmek için içimizde taşıdığımız bencillikle savaşmalıyız, sosyal olarak birbirimizle birleşmeliyiz. Dünya liderleri çevre ve ekosistemin yıkımına engel olmak için çok  az şey yaptı. Hatta hiç bir şey yapmadı. Ancak birbirimizi kandırmayalım. Bu ekolojik bir sorundan ziyade politik bir sorun.  İnsanoğlu gezegenin sonunu getirecek olan olguları durdurmak için hiç bir zaman şimdi sahip olduğu kadar kaynağa, sermayeye ve yeteneğe sahip olmadı. Ekolojik bir soykırıma doğru gidiyoruz ve bizi kızartmak için büyük bir tava hazırlıyorlar.

Röportaj sonunda bugün evlerinde karantinada olan insanlara bir de mesaj gönderiyor eski Uruguay Devlet Başkanı José Mujica;

En kötüsü yalnızlık içinde taşıdığımız olan yalnızlıktır. Bu düşünmemiz için bir fırsat. Kendinize konuşun ve gökyüzünde bir pencere hayal edin. Bugünlerde içinde bulunduğu durum nedeniyle cesareti kırılmış ve üzgün olan herkese söylüyorum. Yaşamak ve savaşmak için bir nedeniniz olduğu sürece üzülmek için zamanınız olmayacak

*José Mujica’nın bu röportajı 02 Nisan 2020 tarihinde Pressenza haber ajansının web sitesinde yayımlanmıştır.