Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnsiyatifi: ‘Sınırlar açılmalı’

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnsiyatifi: ‘Sınırlar açılmalı’

13/03/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnsiyatifi, Avrupa’ya geçmek için Türkiye sınırında bekleyen sığınmacıların yaşadığı zor duruma dair bir açıklama yayınladı.

Türkiye’nin sınır kapılarını açmasının ardından birçok sığınmacı, Yunanistan sınırına doğru hareket etti. Yunanistan güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaşan sığınmacılar, Türkiye’ye geri gönderildi.

Konuya dikkat çekmek için 14 Mart’ta Kadıköy Süreya Operası önünde saat 14.00’da yapacağı basın açıklamasını ertelediğini duyuran İnisiyatifi 14 Mart’ta saat 20.00’da sosyal medya üzerinden taleplerini yaygınlaştırmaya karar verdiğini açıkladı.

İnsiyatifin, sığınmacılara sınırları açın çağrısında bulunduğu açıklama metni şöyle:

“İdlib’de uzun süredir devam eden ve geçtiğimiz günlerde sonuçları çok ağır bir hal alan çatışmalar, Suriye’de yaşanan insani krizi daha da derinleştirdi. Savaşın şiddetlenmesiyle, hayatını kaybeden, yaralanan ve yerinden edilen insanların sayısında dramatik bir artış yaşanıyor. Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce sivil, oldukça zor koşullar altında hayatta kalmaya çabalıyor.

“Suriye sınırında süren bu insani krize, Türkiye’de bulunan göçmenlerin savaş kozu ve şantaj aracı olarak sınıra taşınması ve Avrupa Birliği’nin kendi sınırlarını göçmenlere kapatma ikiyüzlülüğü eklenince, tüm dünyanın gözü önünde sınırlar arasına sıkışmış bir can pazarı oluştu.

“Hem Suriye hem de Yunanistan sınırında korkunç bir insanlık krizi yaşanıyor. Daha büyük felaketlere gebe bu durum ticari ve siyasi değil, acil insani müdahalelerle hafifletilebilir:

– “Savaştan kaçarak Türkiye sınırına sığınan insanlar için sınırlar açılmalı, sığınmacıların yaşam hakkına saygı gösterilmelidir.

– “Suriye’deki çatışmalar derhal durdurulmalı, Türkiye dahil tüm dış güçler ülkeyi terk etmeli ve Suriye halkının kendi geleceğini özgürce ve demokratik şartlar altında tayin edebileceği koşullar yaratılmalıdır.

– “Türkiye, Cenevre Mülteci Sözleşmesi’ne koyduğu sınırlamayı kaldırmalı ve mültecilik statüsünü tanımalıdır.

– “Avrupa devletleri, Türkiye’yi sınır bekçisi olarak tutma politikasına son vermeli ve kapılarını göçmenlere açmalıdır.

– “Göçmenleri Türkiye’ye hapseden, AB-Türkiye arasındaki geri kabul anlaşması iptal edilmelidir.

– “Göçmenlerin kaçak ve tehlikeli yollarla Yunanistan sınırına yönlendirilmesine derhal son verilmelidir.

“Sınırlarda yaşanan felaketi ‘duyuyoruz, görüyoruz, biliyoruz’. Buna dur demek ve yaşam hakkını savunmak için 14 Mart’ta buluşuyoruz. İnsan hayatı ve onuru her şeyin üstündedir.”