MEB’in onay verdiği kitaba göre “kadınları öne çıkaran filmler tehlikeli”

MEB’in onay verdiği kitaba göre “kadınları öne çıkaran filmler tehlikeli”

07/02/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Server Yaşam Vakfı’nın MEB onayıyla ilkokuldan liseye kadar eğitimin her kademesinde Türkiye genelinde düzenlediği ‘Ufak Yolculuk’ başlıklı ve ‘ahlak temalı’ bilgi yarışmasına hazırlık kitabında dikkat çeken ifadeler yer alıyor.

Kitapta müziğin haram olduğunu dair iddia edilirken, kadınların spor yaparken elleri ve yüzleri hariç her yerini örtmesi de anlatılarak, “Kadını ön plana çıkaran filmler tehlikeli sonuçlar doğurur” denildi.

BirGün‘den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Nakşibendi Tarikatı’na yakınlığıyla bilinen Server Yaşam Vakfı’nın, MEB izniyle okullarda düzenleyeceği bilgi yarışması için hazırlanan kitapta skandal ifadeler yer aldı. Yarışma kapsamında öğrencilere dağıtılan “Edep Mektebi” kitabında, müzik dinlemenin haram mı helal mi olduğu konusunda “farklı görüşler” bulunduğu ifade edilirken kadını öne çıkaran filmler için de “kötü sonuçlar doğurur” denildi.

Vakfın, ‘ahlak’ temasıyla düzenleyeceği yarışma için öğrencilere okutulacak kitapta, “Kadınların mahremleri dışındaki insanların yanına ya da dışarı çıkarken edep yerlerini kapatan kıyafet giymesi gerekmektedir” denildi.

Nakşibendi Cemaati’nin Şeyhi Mahmut Esad Coşan’dan alıntılar içeren kitapta, “Giyinme ve İbadet Adabı”, “Eğlencede Edep” gibi konular işleniyor.

‘Elbise helal olmalıdır’

Hakyolcular’ın yayınevinin basılan kitapta, “Kadınların ve erkeklerin nasıl giyinmesi gerektiği” anlatıldı. MEB onayıyla, ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenecek yarışmanın kaynak kitabında, erkeklerin ipek kıyafet giymesinin yasaklandığı belirtildi. Kadınların başörtülerini omuzlarına kadar indirip, “Haram olan boyunlarını” örtmesi gerektiğinin kaydedildiği kitapta, “Elbisede aranacak şartlar” şöyle sıralandı:

♦ “Elbise avret yerlerini düzgünce örtmelidir. Çok dar ve şeffaf olmamalıdır.”

♦ “Elbise helal olmalıdır. Mesela erkekler için ipek giymek haramdır.”

♦ “Vücut hatlarını belli edecek kadar dar giyinmek de dinen uygun bir davranış değildir.”

Spor yaparken kadınlar örtülmeli

Spor yaparken de kıyafet kurallarına uyulması gerektiği ifade edilen kitapta, kadınların eller ve yüz hariç vücudunun her tarafını örtmesi gerektiği öne sürüldü. Erkeklerin ise diz kapağının altını ve göbeğini göstermeden spor yapması gerektiği kaydedildi.

Kadını öne çıkaran filmler

Kitapta, müziğin haram olduğunu ima eden ifadelere de yer verildi. Müziğin haram mı yoksa helal mi olduğu konusunda farklı görüşlerin olduğunu öne süren kitapta, “Müziğin sözlerinde haram olmamalı” ifadesi de yer aldı. Kitabın, “Eğlencede Edep” bölümünde filmlere de değinildi. Kadınları ön plana çıkaran filmlerin, “Tehlikeli sonuçlar doğurduğu” iddia edildi.