Kaz Dağları’nın kuş envanterine 5 yeni tür eklendi

Kaz Dağları’nın kuş envanterine 5 yeni tür eklendi

12/08/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Kaz Dağları‘nda bir grup araştırmacı tarafından yürütülen çalışma kapsamında daha önce bölgede varlığı bilinmeyen 5 yeni kuş türü görüntülendiKara ağaçkakan, çütre, şakrak, taşkızılı ve küçük sinekkapanın da tespit edilmesiyle Çanakkale il genelindeki kuş türü varlığı 317’ye çıktı.

Kaz Dağı Milli Parkı, Ege Bölgesi ile Güney Marmara Bölümü arasında 1700 metre rakıma kadar çok sayıda yükseltiden meydana geliyor. Bölge, jeomorfolojik yapısı, iklimi, bazıları lokal endemik olmak üzere çok sayıda endemik bitki türünün de yer aldığı doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla çok sayıda canlıya ev sahipliği yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Çanakkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) arasında yapılan protokolle Kaz Dağları’nda kuş türü tespit çalışması yürütüldü.

Doktor Öğretim Üyesi İbrahim Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaz Dağları’nın batısında Çanakkale il sınırında yoğunlaşan çalışmalarında birbirinden renkli kuş türlerinin üreme kayıtlarını alarak bölgenin kuş bilimi bakımdan önemi ve hassasiyetinin ortaya çıkarıldığını söyledi.

En önemli kuş göç rotalarından birinin Çanakkale üzerinden geçtiğini belirten Uysal, “Her yıl on binlerce kuş, üreme ve kışlama alanlarına Kaz Dağları ve Çanakkale üzerinden geçerek göç ediyor. Bu türler açısından rotaları üzerinde bulunan ekosistemler, beslenme, dinlenme ve göç yolculuklarını tamamlamak için önemli bir istasyon görevi görüyor” dedi.

Çütrenin, yüksek rakımlarda üreyen bir kuş türü olduğunu aktaran Uysal, Türkiye’de İç Anadolu ve kuzey kesimlerinde varlığı bilinen bu türün en batıdaki kaydını Kaz Dağları’nda 1500 metre rakımda gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Uysal, “Türkiye’nin genelinde tespit edilen kuş türü sayısı en son verilere göre 512 olarak bildiriliyor. Bu türlerin neredeyse yüzde 62’sinin Çanakkale’de olduğunu kaydettik. Yaptığımız araştırmalarla 5 yeni kuş türü ile Çanakkale kuş tür listesini genişledi. Kaz Dağlarının, şu ana kadar gözlemlenen 150’ye yakın kuş türü ile ne kadar önemli bir çeşitliliğe sahip olduğu ortaya konuldu.