Cuties: Netflix, gelen tepkiler üzerine özür diledi

Cuties: Netflix, gelen tepkiler üzerine özür diledi

21/08/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Sundance Film Festivali’nde ödül alan Franszı yapımı “Mignonnes” ya da Türkçe adıyla “Minnoşlar” adlı filmin Eylül ayında gösterileceği Netflix için yapılan tanıtımı tüm dünyada tepkilere sebep oldu. Tanıtım görsellerinde kız çocuklarının cinsel obje olarak algılanması ve bu sebeple pedofiliyi çağrıştırması üzerine başlayan tepkiler sonrası Netflix bir özür yayımladı.

Netflix’in sosyal medya üzerinden yayımladığı özür şöyle: “Mignonnes/Cuties” için kullandığımız uygunsuz tanıtım görseli için içtenlikle özür dileriz. Doğru değildi ve Sundance’te ödül kazanan Fransız filmini doğru bir şekilde yansıtmıyordu. Hem görselleri hem de tanıtımı güncelledik.

İngilizce vizyon adı “Cuties” olan film 11 yaşındaki Senegalli Amy’nin hayatına odaklanıyor. Muhafazakar ailesinin baskılarından bıkan Amy’nin, özgürlüğü arayan bir dans grubuna katılmasıyla hayatı değişiyor.

Sinema eleştirmenleri filmi çarpıcı bir büyüme hikâyesi olarak nitelerken sırf tanıtımda yapılan hatalar yüzünden “Mignonnes” şimdiden birçoklarının tepkisini çekmiş durumda. Hatta filmin gösterilmemesi ve yasaklanması yolunda çokça çağrı da yapılıyor.

 Fransız yönetmen Maïmouna Doucouré, tarafından yönetilen film Cuties, Ocak ayında Sundance Film Festivali’nde görücüye çıkmıştı. Doucouré, filmin ilhamını ailelerine ‘tutkulu bir’ dans gösterisi yapan kız çocuklarından aldığını söylemişti. Doucouré, “Bir anda bir grup dansçı sahneye çıktı çok etkileyiciydi ama aynı zamanda rahatsız ediciydi çünkü 11 yaşındalardı ve oldukça tutkulu bir dans yapıyor, oldukça kısa kıyafetler giyiyorlardı” demişti.