CHP’li İlgezdi: ‘Tiyatrocular pandemide açlığa mahkûm edildi’

CHP’li İlgezdi: ‘Tiyatrocular pandemide açlığa mahkûm edildi’

17/08/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, pandemiden en çok tiyatrocuların etkilendiğini belirterek, “Tiyatrocular pandemide açlığa mahkûm edildi” dedi.

Tiyatrocuların seslerini duyurmak için 16 gün boyunca yaptığı ve önceki gün sonlandırdıkları susma eylemine destek veren İlgezdi, bakanlıktaki özel kopyalama harcındaki fonun kullanılması çağrısını yineledi.

Vaka sayıları normalleşmediği halde hayatın normalleşmeye başladığını ancak tiyatrocuların hâlâ iş yapamadığını aktaran İlgezdi şu açıklamayı yaptı:

‘320 milyon TL fon nerede?’

“Tiyatrocular için Kültür ve Turizm Bakanlığı hiçbir şey yapmadı. Yapmamaya da devam ediyor. CHP olarak daha nisan ayında tiyatrocular ve diğer sanat emekçileri için gerekli desteğin zaten bakanlıkta olduğunu ortaya koymuştuk. 2017 yılı itibari ile özel kopyalama harcında biriken 320 milyon TL var. Bu rakam 2020 itibarıyla daha da arttı. Bu para kullanılsa, tiyatrocular ve sanat emekçileri bu süreci atlatabilecekti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıların dertleri ile uğraşmak istemediği için sanatçılar çok zor durumda kaldı.

“Hazineden kaynak aktarmaya gerek olmadığını defalarca dile getirdik, özel kopyalama harcındaki parayı kullanın dedik. Nisan ayında Bakana soru önergesi verdim, ağustos oldu hâlâ yanıt da yok, para da yok.

‘Tiyatrolar vergilerden muaf tutulsun’

“Pandemi ile birlikte evlerine ekmek götürme şansları kalmayan tiyatrocuların yıllardır haklı talepleri var. Tiyatrocular bir tiyatro yasası istiyorlar, özel tiyatrolara verilen devlet desteği ile ilgili yönetmeliğin düzenlenmesini istiyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise bu talepleri görmezden gelmeye devam ediyor.”

İlgezdi, tiyatroların KDV, gelir vergisi, stopaj gibi vergilerden muaf tutulması gerektiğini, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılması gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

Tiyatroların elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalıdır. Sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır. 2021 Ocak ayına kadar tiyatroların salon kiraları devlet tarafından karşılanmalıdır. Tiyatrolarda çalışan personellerin maaşları ve SGK primleri 2021 Ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmeli, prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır. Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek, tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır.”