Bachçede Yaz Festivali “Beethoven 250 & Dede Efendi” 25 Ağustos’ta başlıyor

Bachçede Yaz Festivali “Beethoven 250 & Dede Efendi” 25 Ağustos’ta başlıyor

21/08/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

BACHçede Yaz Festivali, 25 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta yapılacak konserlerle dinleyicilerle buluşacak.

Bu yılki festivalde doğumunun 250. yılında Beethoven anılacak ve çağdaşı Eski Türk müziğinin dahi bestecisi Dede Efendi de müzikseverlere sunulacak. Dede Efendi için Kamran İnce’nin festivale özel bestelediği ‘‘Dede Remix”in dünya prömiyeri yapılacak. Bunun yanında Türk ve Avrupa eski müziğinden örnekler de yerli ve yabancı topluluklar tarafından sunulacak.

Açılış Can Çakmur’dan

25 Ağustos’ta Can Çakmur’un piyano resitaliyle güçlü bir açılış yapılacak. 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışması birincisi olan piyanist, kariyerini çok genç yaştan itibaren elde ettiği başarılarla süslemişti. Dünyanın ve Türkiye’nin pek çok yerinde, dünyanın önemli şefleri ve orkestralarıyla solist olarak konserler veren Çakmur, özel bir programla festivalde olacak.

Aynı anda iki klavsen ilk defa İstanbul’da sahne alacak

İkinci konser; Macar klavsen virtüözü Márton Borsányi, İklim Tamkan (klavsen), Senem Demircioğlu (mezzo soprano), Mehmet Gökhan Bağcı (viyolonsel) ve arkadaşlarının vereceği son derece dinamik bir konser olacak. Borsányi, parlak tekniği, etkileyici stilistlik özelliklerin olağanüstü ustalığını bir arada barındırırken, seçtiği repertuarın ifadesi ve süslemesi ile dinleyicileri büyülüyor. 27 Ağustos’ta gerçekleşecek bu konser, İstanbul’da ilk kez iki klavsenin aynı anda sahnede bulunduğu bir topluluğun konseri olması bakımından da özel bir yere sahip.

29 Ağustos’ta ise daha önce Bach & Bahar festivalimizde akıllarda yer eden bir performans sergilemiş olan Baroque Ensemble Transylvania, Dimitrie Cantemir’in ülkesinden etkileyici bir barok gecesi sunmaya geliyor.

Festivale Rusya’dan katılacak Gagik Makichyan ve Natalia Sokolovskaya Beethoven viyolonsel piyano sonatlarının yanı sıra klasik müziğin sevilen eserlerini seslendirecek. Daha önce Rusya’nın Ulusal Filarmoni Orkestrasının viyolonselciliğini yapmış olan, izleyiciyle kurduğu güzel etkileşim ile bilinen Makichyan ve MozARTe, Nuova Coppa, María Herrero gibi uluslararası piyano yarışmalarında birincilik ödülüne layık görülen dünyaca ünlü piyanist Sokolovskaya, 31 Ağustos’ta unutulmaz bir Beethoven gecesi yaşatacak.

Münip Utandı ve Türk Sazları Topluluğu, 2 Eylül’de bir Osmanlı-Türk musikisi konseri ile müzik tutkunlarına gerçek bir şölen sunacak. 3. Selim’den Münir Nurettin’e, şarkılardan saz eserlerine uzanan, çok sevilecek bir repertuar ile dinleyiciyle buluşacaklar. Bu konserin repertuarı Münip Utandı tarafından müzikseverlerin beğenisi ön planda tutularak hazırlandı.

3 Eylül’de ise geçtiğimiz yıl olağanüstü kapanış konseriyle tüm izleyicilerin dakikalarca ayakta alkışladığı The Barock Moscow Ensemble bu yıl da İstanbul dinleyicileriyle buluşmaya geliyor. Grup geçtiğimiz yıl hem ensemble olarak hem de yer yer programa ekledikleri solo klavsen, keman, viyolonsel ve barok gitar parçalarıyla muhteşem bir konser gerçekleştirmişti.

Rönesans’tan Barok döneme yolculuk

Festivale katılanların geçtiğimiz yıllardan aşina olduğu bir diğer grup ise İzmir Barok. Türünün en sevilen gruplarından, yeni kayıtlarıyla hep güncel kalmayı başaran bu topluluk 8 Eylül’de dinleyecileri Rönesans’tan Barok döneme bir yolculuğa çıkaracak. Konserde J.Fux’un Posta Turcica’sından, G.F. Telemann’ın Mezettin en Turc eserine, Jean-Baptiste Lully’nin Türk Paşasını Karşılama Marşı’ndan Ali Ufki Bey’in sözlü eserlerine uzanan çok çeşitli ve renkli bir repertuar yer alacak.

Beethoven’lı, Dvorak’lı, Dede Remizli kapanış

2020 Beethoven’ın 250. yılının onurlandırılacağı festivalin kapanış konserinde ise, Borusan Quartet’ten tanına kemancı Olgu Kızılay; aralarında X. Witold Lutoslawski Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nın da bulunduğu birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanan genç viyolonselci Dorukhan Doruk; ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde konser veren, Frances M. Wentz Turner Memorial ödüllü piyanist Jerfi Aji tarafından oluşturulan bu topluluk, oda müziğinin herkesçe bilinen şaheserlerinden Beethoven’ın Archduke Trio’su ve Dvořák’ın Dumky Trio’sunu ve ayrıca Kamran İnce’nin festivalimiz için özel olarak bestelediği Dede Remix’i seslendirecekler.