İzmir’de cami hoparlöründen Müslüm Gürses çalındı iddiası

İzmir’de cami hoparlöründen Müslüm Gürses çalındı iddiası

08/07/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

İzmir’in camilerinde “Çav Bella” ve “Yuh Yuh” şarkılarının çalınmasının ardından şimdi de Müslüm Gürses’in “Unutamadım” şarkısı çalındı.

İzmir Karşıyaka’ya bağlı Zübeyde Hanım Mahallesi’nde bulunan caminin hoparlöründen sabaha karşı 03.40’ta Müslüm Gürses’in “Unutamadım” şarkısı çalındı. Mahalle bekçileri müdahale ederek sesi kıstı.

İzmir’de 20 Mayıs’ta da Karşıyaka, Konak, Çiğli, Buca gibi birçok ilçedeki camilerin hoparlörlerinden “Çav Bella” çalınmıştı. İki gün sonra da yine bazı camilerde Selda Bağcan’ın seslendirdiği “Yuh Yuh” çalınmıştı.

İzmir Müftülüğü merkezi ezan sistemini bir süre devre dışarı bırakmıştı. Camilerden şarkı çalınmasını sosyal medyada paylaşanlara soruşturma açılmış, eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklanıp ardından tahliye edilmişti.

Camiden değil araçtan gelmiş

Yeni Yaşam‘da yer alan habere göre, iddialar üzerine başlatılan polis incelemesinde müzik sesinin caminin yakınındaki bir otoparktan geldiği belirlendi.

Polis ekipleri, görgü tanıklarının ifadesine başvurdu. Cami derneğinin yöneticileriyle görüşen ekipler, cami kapısının dün gece 23.30 sıralarında tüm elektrik sistemi kapatıldıktan sonra kilitlendiğini tespit etti.

Bir başka görgü tanığı ise ifadesinde, söz konusu saatlerde balkonda otururken müzik sesi duyduğunu, cami yakınlarındaki bir araç otoparkına markası, rengi ve plakasını alamadığı bir aracın geldiğini ve yüksek sesle müzik yayını yaptığını belirtti.

Bölgedeki çarşı-mahalle bekçileri ve devriye ekiplerinin, iddiaya konu olaya yönelik herhangi bir müdahalesinin olmadığı, bu yönde polise ihbarda bulunulmadığı belirlendi. Çevredeki güvenlik ve MOBESE kayıtlarının incelemesinin sürdüğü, olayla ilgili ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama’ suçundan adli işlem başlatıldığı belirtildi.