Çeyrek yüzyılın en parlak kuyruklu yıldızı Neowise Dünya’nın çok yakınında

Çeyrek yüzyılın en parlak kuyruklu yıldızı Neowise Dünya’nın çok yakınında

13/07/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Amerika Birleşik Devletleri Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) tarafından Mart ayında keşfedilen ve adını NEOWISE teleskobundan alan C/2020 F3 NEOWI Neowise kuyruklu yıldızı, İstanbul semalarında görüntülendi.

27 Mart 2020’de Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Neowise teleskobu tarafından “C/2020 F3” isimli bir kuyruklu yıldız keşfedildi. Tam adı normal bireyler için biraz kafa karıştırıcı olduğu gerekçesiyle kendisini keşfeden Neowise teleskobunun adıyla anılan kuyruklu yıldız, Dünya’ya gittikçe yaklaşmakta ve çıplak gözle görülebilmekte.

Kuzey Yarım Küre’de son 25 yılın görülen en parlak kuyruklu yıldızı olma özelliğini taşıyan Neowise, geçen hafta itibarıyla Güneş’e en yakın olan gezegen Merkür’ün yörüngesinden sıyrılarak yola çıkmıştı. Neowise Kuyruklu Yıldızı, 3 Temmuz 2020’de de Güneş’e en yakın konumundan geçmişti.

Mart ayında NASA tarafından keşfedilen ve bir süredir çıplak gözle görülebilen Neowise kuyruklu yıldızı, İstanbul semalarında görüntülendi. Çeyrek asır içerisinde Kuzey Yarım Küre’de gözlemlenen en parlak kuyruklu yıldız olan Neowise, ay sonuna kadar parlaklığını kaybetmeden çıplak gözle görülebilecek.

Fotoğraf: Süleyman Akgüneş

Ağustos ayından itibaren ise parlaklığını kaybederek kaybolacak. Neowise kuyruklu yıldınızı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde fotoğraflayan Astrofotoğraf Sanatçısı Süleyman Akgüneş,”Kuyruklu yıldızlar sanılan aksine yıldız değillerdir. Diğer gezegenler gibi güneş çevresinde kendine has yörüngeleri olan, donmuş gaz ve buz kütleleri olarak adlandırabileceğimiz gök cisimleridir.