Ayasofya kararı hakkında ne dediler?

Ayasofya kararı hakkında ne dediler?

13/07/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Ayasofya’nın Danıştay’ın 1934 tarihli müze kararını bozması ve ardından açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile camiye çevrilmesi başta Yunanistan, ABD, Avrupa Birliği ve Rusya olmak üzere uluslararası toplamda tepkiyle karşılandı. Yabancı basın da karara geniş yer ayırdı.

UNESCO: “Ayasofya’nın statüsü değiştirilecekse öncesinde bize bildirilmeli”

“Türkiye’nin bizi önceden bilgilendirmemiş ve bu konuda diyalog başlatmamış olması üzücü.” denilen açıklamada Türk yetkililerden konu hakkında diyalog kapısını açmaları talep edildi.
UNESCO Ayasofya’nın sınırları aşan değerinin Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmesinde önemli olduğunu, son kararınsa Ayasofya’nın bu evrensel değerine yapacağı etkinin soru işaretleri yarattığını belirtti. Açıklamada ayrıca Dünya Kültür Mirası listesindeki yapıların statülerinde yaılacak değişikliğin UNESCO’ya birdirilmiş olması gerektiği de hatırlatıldı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: ‘Karar, sadece Türkiye’nin Yunanistan ile olan ilişkilerini değil, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini de etkileyecektir.’

Yunan Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yunanistan, Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürme kararını olabilecek en sert şekilde kınamaktadır. Bu karar, bu anıtı Dünya Mirası olarak kabul eden herkesi rencide eden bir tercih olmuştur. Elbette ki, bu karar, sadece Türkiye’nin Yunanistan ile olan ilişkilerini değil, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini de etkileyecektir” dedi.

Bu açıklamadan birkaç saat önce de Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, bunu “açık bir provokasyon” olarak nitelendirmişti.

Rus Ortodoks Kilisesi: Endişelere kulak verilmemiş olması üzücü

Rus Ortodoks Kilisesi’nin basınla ilişkilerden sorumlu yetkilisi Vladimir Legoyda, Danıştay’ın kararına ilişkin olarak, “Rus Ortodoks Kilisesi ile diğer Ortodoks kiliselerinin endişelerine kulak verilmemiş olması çok üzücü” dedi. Sputnik’teki habere göre Legoyda, “Söz konusu karar, çok yazık ki, mevcut anlaşmazlıkları gidermeye yönelik değil. Tam tersine, (Rus Ortodoks Kilisesi lideri) Patrik Kirill’in 6 Temmuz’daki açıklamasında belirttiği gibi daha büyük parçalanmalara yol açabilir” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Karardan hayal kırıklığı duyuyoruz

Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus, “Türk hükümetinin Ayasofya’nın statüsünü değiştirme kararından hayal kırıklığı duyuyoruz. Türk hükümetinin Ayasofya’yı tüm ziyaretçilerin girişine açık tutma kararlılığının sürdüğünü anlıyor ve bu mekana herkesin hiçbir sıkıntıya uğramadan erişimini sağlama planlarını duymayı merakla bekliyoruz” dedi.

Papa: Ayasofya’yı düşünüyorum ve büyük acı duyuyorum

Papa, her Pazar günü düzenlenen Angelus duasının ardından yaptığı kısa konuşmada, önceden hazırlanan metnin dışına çıkarak Ayasofya’ya da değindi.
Papa, Temmuz’un ikinci Pazar gününün “Uluslararası Deniz Günü” olarak kutlandığına değinerek denizlerde çalışan ve sevdiklerinden uzak olanları selamladı.
Papa bunun ardından elindeki metnin yazılı olduğu kağıttan başını kaldırıp bir süre durakladıktan sonra, “Deniz aklımı uzaklara götürüyor, İstanbul’a. Ayasofya’yı düşünüyorum ve büyük acı duyuyorum” dedi.
Papa’nın bu sözleri, kendisini dinlemek için Vatikan’daki San Pietro Meydanı’nda toplananlar tarafından alkışlandı.

Ayasofya kararı Dünya basınında

Dünya gazetelerinden Ayasofya başlıkları:

NY Times

Erdoğan’ın Ayasofya’yı camiye dönüştürmesi uluslararası bunalıma işaret ediyor
UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde olan Ayasofya, bir zamanlar Hristiyan-Müslüman rekabetinin güçlü bir simgesiydi ve yeniden olabilir.

The Independent

Ayasofya’nın geleceği hakkındaki tartışmalar, modern Türkiye hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor
Teknik ve siyasi detaylar bir yana dursun, Türkiye’nin en büyük anıtının statüsünün değiştirilmesine yönelik tartışma, ülkenin halihazırda kaybetmiş olduğu şeylere dair acı bir hatırlatmadır. Bunların başında ise hükümetin son yıllardaki tutumuyla azalan, açık ve çok kültürlü bir Müslüman toplum olma imajı gelmektedir.

The Economist

Türkiye cumhurbaşkanı dini politikaya oynuyor
Osmanlılar tarafından camiye ve laik düşünen halefleri tarafından da müzeye dönüştürülmeden önce, Bizans dünyasının ikonik mabetlerinden biri olarak doğdu. Ancak şimdi tekrar [Camiye] dönüştürülecek.
İşçiler nefin bir köşesine ahşap bir minber, hemen yakınındaki portikoya da bir mihrap yerleştirdi. Tonozlar ve kubbeden aşağı doğru uzanan göz kamaştırıcı 13. yüzyıl Hıristiyan fresklerini gizlemek için de paneller çizildi; tabii, mermer zemin üzerine de kırmızı bir halı serildi. Bir müezzin inananları namaza çağırdı. Ayasofya artık bir cami.

Time Magazine

Türkiye, Ayasofya’nın statüsünü tartışıyor
Laik bir vizyona sahip olan Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine hükmetti. Ancak Temmuz 2020’de Atatürk dönemi kararnamesinin iptal edilip edilemeyeceğine karar verecek olan yeni bir mahkeme kuruldu. Tüm dünya merakla o mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

The Newsweek

Ayasofya bir arada yaşama kültürünün abidesi olarak kalmalı

The Washington Post

İstanbul’un tarihi Ayasofyası zamana karşı bir savaşın içinde olabilir

Foreign Policy

Erdoğan Türkiye’nin Hıristiyan Geçmişini Silmemeli
Türk cumhurbaşkanı İstanbul’daki Ayasofya Müzesini yeniden camiye dönüştürmek istiyor. Mabedin, Ortodoks ve İslam dünyasından izler taşıyan ortak mirasını yok etmek, dini çoğulculuğa ve hoşgörüye bir darbe olacaktır.

NY Post

Türk İslamcı tiranın yakışıksız teklifi
Ülkede Hristiyan mirasından geriye kalanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırısı altında. Son saldırı: İslamcı diktatör, ülkesinin en tanınmış simgesi olan Ayasofya’yı müzeden camiye dönüştürmek istiyor.

Deutsche Welle

Erdoğan Ayasofya’yı bir kampanya aracına dönüştürdü

Gulf News

Ayasofya Erdoğan’ın bir sonraki kurbanı mı olacak?
Diğer popülist liderler gibi Erdoğan’ın eylemleri de giderek ve artan şekilde Machiavellian tipi bir demokrasiyi benimsediğini gösteriyor. İktidarda kalmak ve yeni Fatih Sultan Mehmet olma hayalini gerçekleştirmek için gerekli olan her şeyi kullanıyor gibi görünüyor.

The Live Mint

Erdoğan neden Ayasofya’yı camiye dönüştürmek istiyor?
Erdoğan’ın Türkiye’si artık daha önce aşağılandığı Avrupa Birliği kapılarını çalmıyor. İmparatorluk geçmişi ve İslami kimliğiyle gurur duyan bir devlet; kendi başına hareket eden bir güç merkezi olarak şekilleniyor. Bunun en güzel örnekleri yakın zamanda Suriye ve Libya’da görüldü.

The Middle East Monitor

Avrupa, Ayasofya Müzesi’nin cami olmasını engelleyebilecek mi?
AK Parti, kendi hoşnutsuz taraftarlarının bir kısmından oy alamayacağı için panikte. Siyasi uzmanlar, Ayasofya sorununun, ekonomik ve siyasi çalkantılarla boğuşan Erdoğan’ın, seçmen tabanını konsolide etmek için son şansı olduğunu savunuyor; zekice ve tam zamanında kullanılmış bir koz.

The Orthodox Times

Erdoğan 15 Temmuz’da Ayasofya’da namaz kılmak istiyor
Türkiye’deki darbe girişiminin yıl dönümü olan 15 Temmuz’da Ayasofya’da toplu namaz kılınmasına dair bir öneri, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Danışma Kurulu toplantısında resmen sunuldu.

The Wire

Atatürk’ün hamlesini geri almak: Ayasofya’yı yeniden camiye dönüştürmek Erdoğan’a ne kazandırır?
Milliyetçi-İslamcı seçmenlerin çoğu için Aya Sofya, Hristiyan Konstantinopolis’in Osmanlılar tarafından fethini ve İslam dünyasının üstünlüğünü simgeliyor.