Twitter makale paylaşmak isteyen kullanıcılara soracak: ‘Okudun mu?’

Twitter makale paylaşmak isteyen kullanıcılara soracak: ‘Okudun mu?’

16/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Sosyal medya platformu Twitter, vurucu ya da tık tuzağı bir başlığa sahip makaleleri ‘anında’ paylaşan kullanıcılara kötü haberi verdi. Daha ‘bilgili bir tartışmayı’ teşvik etmek isteyen platform, bundan sonra takipçileriyle bir makale paylaşmak isteyenlere önce ‘Sen bunu okudun mu?’ diye soracak.

Bir makaleyi paylaşmak bir sohbetin fitilini ateşleyebilir, bu yüzden Tweetlemeden önce okumak isteyebilirsin.
Bilinçli tartışmaları desteklemek için Android’te yeni bir atılım deniyoruz -henüz açmadığın bir makaleyi Retweet ettiğinde öncesinde makaleyi önce açmak isteyip istemediğinizi sorabiliriz.

Twitter’ın ürün sorumlusu Kayvon Beykpour, “Bu güçlü olabilir ancak bazen de tehlikeli, özellikle de insanlar yayılmasına yardımcı oldukları içerikleri okumamışlarsa” dedi.

Bu özellik şimdilik sadece ABD’de, İngilizce ayarları aktif olan sınırlı sayıdaki Android kullanıcısı üzerinde test ediliyor. Ancak başarılı olması halinde genelleştirilmesi planlanıyor.

Columbia Üniversitesi tarafından 2016 yılında yapılan bir araştırma, kullanıcıların yüzde 59’unun paylaştıkları içerikleri okumadıklarını ortaya koymuştu.

Twitter, özellikle son dönemde salgın sürecinde sahte haberlerin ve bilgi kirliliğinin önüne geçmek için çok sayıda uyarıda bulundu. Buna, ABD Başkanı Donald Trump’ın bir paylaşımına ‘bilgiyi doğrula’ uyarısı koymak da dahildi.