Tiyatrolar için ‘Ortak Yapım Projesi’

Tiyatrolar için ‘Ortak Yapım Projesi’

30/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamayı amaçlayan “Ortak Yapım” projesini hayata geçirdi.

Beş kurumun girişimiyle oluşturulan proje kapsamında Türkiye tiyatrosuna 10 yeni yapım kazandırılacak.

Proje kapsamında desteklenecek oyun metinlerinden beşi, seçici kurul tarafından belirlenen oyun yazarlarına eser siparişi olarak verilecek. Kalan beş oyun metni için de açık çağrı yapılacak.

Her kurum seçtiği iki oyunun yapımcılığını üstlenecek ve seçilecek her oyun yazarına 7 bin 500 TL tutarında destek sağlayacak.

Oyunların prodüksiyon özellikleri ve oyuncu sayısı açısından sahneye kolay uygulanabilir ve turneye uygun olmasına özen gösterilecek.

Oyunların tek perdede tamamlanması ve oyun süresinin 45 dakika ile 75 dakika arasında olmasına dikkat edilecek.

Oyunların ilksahnelenişi, yapımcılığını üstlenen kurumun belirlediği bir sahnede gerçekleştirilecek.

Projeyle ilgili tüm sorular için: info@ortakyapim.com

Başvurular 1 Temmuz’dan 1 Ağustos’a kadar

Açık çağrıya başvurular 1 Temmuz 2020 günü saat 09.00’dan itibaren, 1 Ağustos 2020 saat 18.00’e kadar kabul edilecek. Başvuru formuna, 1 Temmuz itibarıyla ortakyapim.com adresinden ulaşılabilecek.

Başvurular sonucunda destek almaya hak kazanan beş oyun metni, 15 Eylül 2020 tarihinde yine ortakyapim.com adresi üzerinden duyurulacak.

Projenin seçici kurulu şöyle: Tiyatro sanatçısı Demet Akbağ, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, tiyatro sanatçısı Mert Fırat, dramaturg Beliz Güçbilmez, tiyatro eleştirmeni, akademisyen ve yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, tiyatro sanatçısı Tilbe Saran ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz.