“Neredesin Firuze” 16 yıl aradan sonra yeniden sinema salonlarında

“Neredesin Firuze” 16 yıl aradan sonra yeniden sinema salonlarında

08/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

TÜRSAK Vakfı YouTube kanalında sinemaseverlerle buluşan “Senaryo Sohbetleri” programının on sekizinci konuğu “Neredesin Firuze”, “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?”, “7 Kocalı Hürmüz”, “9 Kere Leyla” filmlerinin yönetmeni ve 4. DenizBank İlk Senaryo Yarışması’nın Ana Jüri Başkanlığını üstlenen başarılı yönetmen ve yapımcı Ezel Akay’dı.

Ezel Akay programın moderatörlüğünü yapan Bora Talat Oyacı’nın senaryo, yönetmen, yapımcı ve senarist ilişkisine dair sorularının yanı sıra takipçilerin program esnasında sosyal medyadan ve YouTube üzerinden sordukları soruları cevapladı.

Bağımsız sinemaya ve popüler sinemaya dair görüşlerini de sunan Ezel AkaySanat filmi de gişe filmi de birbirinden beslenmeli ve birbirlerine ihtiyaç duymalı” ifadesini kullandı. Bağımsız sinemacıların çok daha yaratıcı olduğunu söyleyen Akay, buna rağmen ülke sineması olarak henüz istenilen seviyede olunmadığını söyledi. “Türk Sineması şu an için yaratıcılıktan ilham almayan bir sinema ve bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bağımsız diye tabir ettiğimiz filmlere de baktığımız zaman çoğunun yaratıcılıktan uzak olduğunu görüyoruz. Yapılan işlerin arasında çığır açan çok az iş var. Buradaki yaratıcılık az olduğu için de popüler filmler buradan beslenemiyor ve aynı konuları tekrar ediyorlar. Ülke olarak bunu aşmak için de ciddi bir yaratıcı dalgaya ihtiyacımız var” değerlendirmesini yaptı.

Akay, canlı yayında bir de sürprizli haber verdi. “Neredesin Firuze” filminin 16 yıl aradan sonra bu sene tekrar sinema salonlarında izleyiciyle buluşacağını duyurdu. Dönemin müzik dünyasındaki gerçek kişilerin ve gerçek olayların üzerine kurulmuş olan film, yaz döneminde sinema salonlarında izleyiciyle buluşacak.