Kuzey Kutup dairesinde rekor sıcaklık: 38°C

Kuzey Kutup dairesinde rekor sıcaklık: 38°C

26/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiği, 67,5 kuzey enleminde yer alan Verkhoyanks kasabasında hafta sonu tespit edilen 100,4 fahrenhaytın (38 santigrat), 66,5 enleminden başlayan Kuzey Kutup dairesinde ölçülen en yüksek sıcaklık olduğu belirtildi.

ABD’nin Kanada sınırındaki Maine eyaletinin Caribou kentinde yaşanan 96 fahrenhaytın (35,5 santigrat) da tüm zamanların en yüksek sıcaklığı olduğuna dikkat çekilirken ülkenin en güneyindeki Miami kentinde bile hava sıcaklığının, 1896 yılından bu yana sadece bir kez 100 fahrenhaytın (37,7 santigrat) üzerine çıktığı vurgulandı.

Amerika’nın CBS kanalının derlediği hava raporunda, ”Verkhoyansk genellikle dünyadaki en soğuk noktalardan biridir. Bu bölge, geçen yıl kasım ayında, sıfırın altında 60 Fahrenheit (-51 santigrat) ile 2019-2020 kışının en soğuk seviyesini gösteren noktalardan biriydi.” ifadelerine yer verildi.

Raporda, daha önce Kuzey Kutup dairesinde böyle bir sıcaklığa ulaşılmadığı, sadece 1915 yılında Alaska’nın Fort Yukon kasabasında 100 fahrenhayta yaklaşan bir ölçümün kayıtlara geçtiği belirtildi.

Tarihi sıcaklığın yaşandığı Kuzey Kutup dairesinde yangın

Tarihi sıcaklığın yaşandığı Kuzey Kutup dairesine yakın bölgelerde yangınların çıktığı, uydudan çekilen görüntülerde Verkhoyansk kasabasının doğusundan yükselen duman bulutunun geniş bir çevreye yayıldığının görüldüğü belirtildi.

Kuzey Kutup başlangıç çizgisinin oldukça yukarısında kalan Sibirya’nın Chatanga ve Nizhnyaya Pesha bölgelerinde de sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde olduğu belirtildi.

2100 yılındaki beklentiler hissediliyor

Ocak-mayıs sıcaklık ortalamasına göre, ısının hapsolmasına neden olan karbon emisyonlarının aynen devam etmesi durumunda, Rusya’da 2100 yılında görülmesi beklenen ısı artışına 80 yıl öncesinden ulaşılabileceği uyarısı yapıldı.

Kuzey Kutup dairesi, fosil yakıtlarının kullanılması sonucu ortaya çıkan ısı tutucu sera gazları nedeniyle dünya ortalamasına göre iki kat daha fazla ısındı ve son kırk yılda deniz buzu hacmi yüzde 50 azaldı.

Sibirya ısınıyor, buzullar eriyor

Geçtiğimiz hafta Verkhoyansk’ın yaklaşık 1.126,5408 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Chersky’deki sıcaklıklar da 30 santigrat dereceye ulaşmıştı. Kuzey Kutbu, dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı şekilde ısınmaya devam ediyor. 2020 yılında Sibirya, kar ve buzulların erimesini hızlandıran aşırı sıcaklıklar ile göze çarpıyor.

Öte yandan Rusya’nın kuzeyinde Kuzey Kutup Dairesi üzerinde bulunan Norilsk şehrinde petrol sızıntısı meydana gelmişti. Sızıntının olduğu yere çok yakın olan Ambarnaya Nehri’ne en az 20 bin ton dizel yakıt döküldü. Bu sızıntının, Rus Kuzey Kutbu Bölgesi tarihindeki en büyük sızıntı olduğu tahmin edilmekte.

Fosil yakıt tüketimi durdurulmalı

Beyaz buzun azalmasına karşın karanlık okyanus ve kara alanlarındaki artış, güneş ışınlarının daha azının yansıtıldığı, fazlasının emildiği anlamına geliyor. Bu devinim ise bölgenin orantısız biçimde ısınmasına yol açıyor. Bilim insanları, iklim değişikliğinin önüne geçilmesi için fosil yakıt tüketiminin durdurulması gerektiğini vurguluyor.