İngiltere’de 30 yıl aradan sonra şampiyon Liverpool

İngiltere’de 30 yıl aradan sonra şampiyon Liverpool

26/06/2020 0 Yazar: Fırtına Dergi

Premier Lig‘de 31. haftada Stamford Bridge‘de oynanan maçta, Manchester City‘nin Chelsea‘ye 2-1 mağlup olmasıyla 30 yıl aradan sonra şampiyonluğu ulaşan Liverpool‘da büyük sevinç ve coşku var.

En son 1990’da Premier Ligi lider tamamlayan Liverpool, 30 yıllık aradan sonra bu zaferle şampiyonluk sayısını 19’a çıkarmış oldu.

İç saha galibiyet rekoru

Klopp’un Liverpool’u, bu sezon üst üste 23 iç saha maçını kazanarak daha önce Bill Shankly’nin teknik direktörlüğünü yaptığı Liverpool kadrosuna ait olan 21 maçlık iç saha rekorunu da geliştirmiş oldu.

48 maçta tek mağlubiyet

Liverpool, Premier Lig’deki son 48 maçında sadece bir kez mağlubiyet yüzü gördü. Bu alanda rekor hâlâ 2003 ve 2004 yıllarında üst üste 49 maçta mağlubiyet yüzü görmeyen Arsenal’ın.

Liverpool’un yüzünü yıllar sonra güldüren ve Premier Lig’de şampiyonluğa ulaşan ilk Alman teknik adam olan Jürgen Klopp ile öğrencileri duygularını kulübün internet sitesinden paylaştı.

Liverpool’un yıllar süren hasretini dindiren teknik direktör Jürgen Klopp, şampiyonluğu taraftarlara armağan etti. Klopp, duygularını şöyle dile getirdi:

“Bu şampiyonluk sizin için”

“Çok rahatladım, mutluyum, gururluyum. Oyuncularımla bundan daha fazla gururlu olamazdım. Machester City – Chelsea maçını birlikte izledik. Futbol oynamak istiyoruz ve yeniden oynayabileceğiz. Maçın son saniyelerini saymaya başladık ve sonra sonuç… Tarif edemiyorum. Gerçekten harika bir andı. Böyle bir şeyi hayal edemezdim geçen yıldan önce asla tahmin edemezdim…”