Ekoloji Birliği: Mayıs ayında toplam 83 ayrı ekolojik tahribat gerçekleşti

Ekoloji Birliği: Mayıs ayında toplam 83 ayrı ekolojik tahribat gerçekleşti

08/06/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Ekoloji Birliği, “Mayıs Ayı Ekolojik Yıkım Projeleri Raporu”nu açıkladı. Rapora göre, mayıs ayında toplam 83 ayrı ekolojik tahribat gerçekleşti.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde ekoloji örgütlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Ekoloji Birliği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde Mayıs ayına ait Ekolojik Yıkımlar ve Mücadeleler Raporu’nu açıkladı.

Mayıs ayında ekolojik yıkımlar devam etti

Mayıs ayında toplam 83 ayrı ekolojik tahribat gerçekleşti. Bu tahribatların bölgelere göre dağılımında Marmara Bölgesi 17 tahribatla birinci sırada. Ege Bölgesi 11 tahribatla ikinci, Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleri 9’ar tahribatla üçüncü ve dördüncü sırada yer alıyor. Güney Doğu Anadolu’da 6, Güneydoğu Doğu’da 5, İç Anadolu’da ise 4 tahribat var. Birden fazla bölgeyi etkileyen 1 ekolojik tahribat yaşandı.

Raporda, altın/metalik madencilik, sit alanları ve korunan alanlarının statülerindeki değişiklikler, termik santrallerin ve sanayi tesislerinin havayı kirletmeleri, dereler ve nehirlerdeki kirlilikler, şüpheli orman yangınları, çok sayıda imara açılan yerler, kamusal alanların talanını yer verildi. HES’ler yine gündemdeki yerini korudu.

Doğa savunucularına cezalar sürdü. Öte yandan raporda çevre aktivistlerinin mücadelesi ve projelere karşı açılan davalar da var.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.