Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek 320 gündür ölüm orucunda

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek 320 gündür ölüm orucunda

02/05/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, İdil Kültür Merkezi’nin basılmaması, üyelerinin arananlar listesinden çıkarılması, konser yasaklarının kaldırılması, açılan davaların düşürülmesi ve tutuklu müzisyenlerin serbest bırakılması talepleriyle başladığı ölüm orucunun 320’inci gününde.

Gökçek, tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde, açlık grevi eylemini 199. gününde ölüm orucuna çevirmişti. Tahliye edildiği 24 Şubat 2020 tarihinden bu yana eylemine ‘Direniş Evi’nde devam ediyor.  

Helin Bölek 288. günde yaşamını yitirmişti

Grup Yorum üyesi Helin Bölek ölüm orucunun 288. gününde 3 Nisan 2020 tarihinde yaşamını yitirmişti.

Helin Bölek, bir röportajında yaptığı işin doğruluğuna haklılığına inanan insanın o işi gerçekleştirme adına göze alamayacağı şey olamayacağını ifade etmişti ve sürdürdüğü eyleme dair “elbette açlık grevi ilk başvurulan yol değildir… Açlık grevi zarar verir diyenler yaşadığımız onlarca gözaltının, işkencenin, gazın, copun, tutsaklıkların sağlığımızda yol açtığı tahribatlardan verdiği zararlardan bahsetmiyor. Kendimize zarar verme heveslisi değiliz, görülmesini duyulmasını istiyoruz” demişti. (Gazete Duvar/Hacı Bişkin)

Ölüm orucu sırasında Direniş Evi basılmıştı

11 Mart 2020 tarihinde Helin Bölek ve İbrahim Gökçek ölüm orucunu sürdürürken kaldıkları ev polisler tarafından basılarak zorla müdahale için hastaneye kaldırılmıştı. Her iki sanatçı da kaldırıldıkları Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 16 Mart 2020 tarihinde müdahale edilmeden taburcu edilmişti.

Ne olmuştu?

Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İstanbul, Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi son 2016-2018 arasında sekiz kez polis baskınına maruz kalmıştı. Baskınlar 2019’da da sürmüştü ve baskınlar sonucunda 30 kişi tutuklanmıştı. Baskınlar sırasında gruba ait enstrümanlar kırılmış ve kaybolmuştu. Gruba ait nota defterleri zarar görmüştü.

Altı Grup Yorum üyesi de İçişleri Bakanlığı’nın “arananlar” listesine girmişti: İnan Altın, Selma Altın, Ali Aracı, İbrahim Gökçek, Emel Yeşilırmak, İhsan Cibelik. Aranan grup üyelerini ihbar edenlere ise bakanlık tarafından 300 bin TL para vaat edilmişti.