TTB, Sağlık Bakanlığı’nın ölümleri raporlamada DSÖ’nün kodlarını kullanmadığını tespit etti

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın ölümleri raporlamada DSÖ’nün kodlarını kullanmadığını tespit etti

08/04/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) bugünkü yazılı açıklamasında, Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ölümlerin sadece PCR testi sonuçlarına göre hesaplanmasının uluslararası uygulamalara aykırı olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), test sonucu negatif olsa da klinik bulguları COVID-19 olan ölümleri de koronavirüs koduyla kayıt altına alıyor. Başka bir ifadeyle DSÖ’nün, koronavirüs olarak kaydettiği ölümler arasında test sonucu negatif olsa bile klinik ve epidemiyolojik olarak COVID-19 tanısı konulan ancak laboratuvar testi ile kesinleştirilmemiş olası/kuşkulu olgular da bulunuyor.

TTB açıklamasında, “Birliğimize bağlı hekimlerden yapılan bildirimler, bilgisayarlı tomografisi ve/veya klinik bulguları hastalığı desteklediği halde, PCR testi pozitif olmayan hastaların yaşamlarını yitirdiklerinde kayıtlara COVID-19 olarak geçmediği, bunun yerine ‘viral pnömoni’, ‘doğal ölüm’ veya ‘bulaşıcı hastalık’ olarak geçebildiği biçimindedir” ifadeleri yer aldı.

TTB ayrıca, ‘son günlerde açıklanan ölüm sayılarının epidemiyolojik dağılımlara uyum göstermediğini, olgu sayıları ile ölüm sayıları arasında paralellik bulunmadığını’ kaydetti.