Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yapan TTB, sağlık emekçilerinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti

Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yapan TTB, sağlık emekçilerinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti

17/04/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, 17 Nisan Sağlıkta Şiddeti Önleme günü dolayısıyla “COVID-19 salgınını durduracak, sağlıkta şiddeti ortadan kaldıracağız” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Bilinmelidir ki biz hekimler ve sağlık çalışanları COVİD-19 dahil her türlü sağlık sorununda üzerimize düşen bütün görevleri yapmaya hazırız. Ancak ne salgın dönemlerinde ne de olağan dönemlerde bize yönelen ve yönelecek olan şiddetin mazur görülmesine, olağanlaştırılmasına tahammülümüz kalmadı” denildi.

Açıklamada, salgına rağmen sağlıkta şiddetin varlığını sürdürdüğüne dikkat çekilerek “Kötü yönetilen ‘maske dağıtımı’ süreci eczanelerde şiddete de varan tartışmalara yol açarken yapısal nedenlerle beklentisi karşılanmayan hasta yakınları hastanelerde karşılarına çıkan hekim ve sağlık çalışanına hakaret ve şiddet göstermeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenlerin Sağlıkta Dönüşüm Programını durdurmalarını, sağlıkta şiddete sıfır tolerans içerikli bütün önerilerimizi dikkate almalarını bekliyoruz” denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

Hergün olduğu gibi bugün de ülkemizdeki kamu-özel bütün hastanelerinde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, İlçe Sağlık Müdürlüklerinde, ambulans ve evde bakım hizmetlerinde, işyeri hekimliği birimlerinde, muayenehanelerinde, ilaç temini yanında maske dağıtmak zorunda bırakılan eczanelerinde yüz binlerce sağlık çalışanı başta COVİD-19 olmak üzere bütün hastalıklara gece gündüz sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu nedenle sağlıkta şiddetin son bulmasına dair tutumumuz net ve kararlı; öneri ve taleplerimiz bütünlüklü ve birlikte uygulandığında sonuç verecek mahiyette oldu. Öncelikle caydırıcılığı sağlamak üzere özel-kamu ayırmadan sağlık çalışanlarına yönelecek şiddette cezaları arttıran yasa talebimizin dün itibariyle TBMM’de onaylanmasını caydırıcı etkiyi azaltabilecek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) içermesine rağmen önemli bir adım olarak görüyoruz.