Cannes ve Venedik Film Festivalleri online olarak düzenlenmeyecek

Cannes ve Venedik Film Festivalleri online olarak düzenlenmeyecek

09/04/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Koronavirüs salgını sebebiyle iptal edilen ya da ertelenen birçok etkinliğin online olarak sanatseverlere ulaşmanın yollarını ararken dünyanın en önemli festivallerinden ikisi, Cannes Film Festivali ile Venedik Film Festivali bu seçeneğin söz konusu olmadığını açıkladılar.

Venedik Film Festivali sözcüsü, 2-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan 77. Venedik Film Festivali’nin yerini online bir festivalin almasının söz konusu olmadığını belirtti. Festivalde, bazı girişimler için teknolojilerden faydalanılacağı, ancak henüz bu konuda da resmi bir karara varılmadığı açıklandı.

Venedik Film Festivali Direktörü Alberto Barbera’nın geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajda festivali online olarak düzenlenmeyi düşünmediklerini söylemesinin ardından festival sözcüsü Variety’e yaptığı açıklamada bu yılki festivalin yerini online bir festivalin almasının söz konusu olmadığını belirtti.

Cannes’ın ruhu açısından online bir festival işe yaramaz

Cannes Film Festivali direktörü Thierry Frémaux, koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen 73. Cannes Film Festivali’nin online olarak düzenlenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı. Frémaux, bütün festivallerin iptal edilmesi hâlinde bir yıl kaybetmemek adına filmleri göstermenin bir yolunu düşünmek zorunda olduklarını belirtti.

‘Wes Andersony ya da Paul Verhoeven filmini bilgisayardan izlemek mi?’

Cannes’ın ruhu, tarihi, verimliliği ve modeli açısından böyle bir yöntemin işe yaramayacağını söyleyen Thierry Frémaux Variety’e yaptığı açıklamasında, “Bir Wes Anderson ya da Paul Verhoeven filmini bilgisayardan izlemek mi? Top Gun 2 ya da Pixar filmi Soul’u sinemadan başka bir yerde izlemek mi? Bu filmler sinemada gösterilmek için ertelendi; peki biz neden bu filmleri daha önceden dijital bir cihazda göstermek isteyelim ki? Yönetmenler, filmlerini iPhone’da yayınlamak için değil, filmlerini büyük bir ekranda gösterme ve festival gibi etkinliklerde başkalarıyla paylaşma fikriyle hareket ediyor” ifadelerini kullandı.

Bu dönemde festivallerin, faaliyetlerini sürdürmek için başvurduğu yollardan biri de dijital dünyanın imkanlarından yararlanmak oldu. SXSW Film Festivali, Amazon iş birliğinde festivali online olarak gerçekleştirmeye hazırlanırken, Tribeca Film Festivali’nin programında yer alan bazı filmlerin de basın mensupları ve sektör profesyonelleri tarafından online olarak izlenebileceği açıklandı.

Toronto Film Festivali direktörleri Cameron Bailey ve Joana Vicente, geçtiğimiz hafta yaptıkları bir açıklamada bu yılki festival için hem fiziki hem de dijital inovasyonlar üzerinde çalıştıklarını belirtti.