Ankara Üniversitesinin inceleme başlattığı ‘Koronavirüs Uyarısı’ yapan Doktor Çınar’a destek büyüyor

Ankara Üniversitesinin inceleme başlattığı ‘Koronavirüs Uyarısı’ yapan Doktor Çınar’a destek büyüyor

19/03/2020 0 Yazar: Fırtına Dergi

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde görevli Uzman Doktor Güle Çınar’ın hastane personeline bilgi verdiği sırada çekilen bir videosu sosyal medyada yaygınlaştı. Çınar’ın, “Önce kendimizi koruyacağız. Kendimizi nasıl güvenli hissedecekseniz öyle davranın ama malzemeyi de çok dikkatli kullanmamız lazım. Çünkü görünüşe göre kötü başladık nasıl gideceğini bilmiyoruz. İtalya olmamayı umuyoruz. Aslında baya kontrollü gidiliyordu ama Umre işi mahvetti. Şu an artık binlerle konuşabiliriz vaka sayısı olarak. Söylendiği gibi 100’lerde değiliz artık. Ve İstanbul çok fena, Ankara da fena başladı. Doğu’da da Var, Kayseri’de var 3’ü de Umre’den gelme” ifadelerini kullandığı video binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Üniversite inceleme başlattı

Ankara Üniversitesi, bugün Twitter hesabından İbni Sina Hastanesi Başhekimliğinin açıklamasını paylaştı. Yapılan açıklamada konuyla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilirken Uz. Dr. Güle Çınar’ın özür açıklaması da yer aldı.

Videonun yaygınlaşmasının ardından açıklama yayınlayan doktor Güle Çınar uyum eğitimleri sırasında durumun önemini daha iyi anlatabilmek adına “olumsuz senaryo” üzerinden konuşma yaptığını belirtti. “Toplumsal olumsuz bir algıya neden olduğum için de herkesten özür diliyorum” diyen Çınar’ın açıklaması şu şekilde:

“Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi Başhekimliğine, COVID-19 küresel salgınının ülkemizi de etkilemesi sonucu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesinde yaklaşan enfeksiyon salgınına yönelik hastane hazırlıkları, sağlık alt yapısının yeniden düzenlenmesi, eylem planı, personelin uyum eğitimi çalışmaları gibi faaliyetler içinde, çok az uykuyla, çok yoğun çalışmayla günlerdir yer aldım, yer almaya da devam ediyorum.

Uyum eğitimlerinin birinde durumun önemini daha iyi anlatabilmek ve eğitime katılanları bu zorlu süreç için hazırlayabilmek için bazı yurtdışından gelen vakalarla ilgili örnekler verdim, olumsuz bir senaryo üzerinde konuşma yaptım. Amacım, hastanede malzeme eksiklikleri de dahil olmak üzere yaşayabileceğimiz edebilmek ve hastane personelinin süreci daha iyi sahiplenmesini sağlayabilmekti. Siyasi ya da infial amaçlı amaçlı bir söylemim yoktur, asla da olamaz. Maalesef, gizli kaydedilen konuşmamın kasıtlı olarak sadece küçük bir kısmı sosyal medyada paylaşılmıştır.

Konuşmamın tamamı kaydedilip paylaşılabilseydi olumsuzluk yaratma amacım olmadığı anlaşılabilirdi. Ancak, gelinen bu noktada hizmet içi eğitim sırasında kullandığım bazı hatalı sözcüklerin toplumda çok farklı bir algıya sebep olabildiğini gördüm. Çok üzgünüm. Bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacağım, hastalarıma, üniversiteme, ülkeme hizmet için yoğun çalışmalarıma devam ederken sözcüklerimi daha özenli seçeceğim. Toplumsal olumsuz bir algıya neden olduğum için de herkesten özür diliyorum.”

‘Görüntüleri paylaşan kişiler hakkında yasal işlem başlatıldı’

Sosyal medyada paylaşılan videoya ilişkin bir açıklama da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri yönetimi tarafından yapıldı. Doktor Güle Çınar ve hastane yönetiminden izin alınmadan görüntülerin kaydedildiği ifade edilen açıklamada ön incelemenin yapıldığı ifade edildi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Öncelikle belirtmek gerekir ki Dr. Güle Çınar, Hastanelerimizde bu küresel salgına karşı yürütülen mücadelede en ön saflarda yer alan değerli bir hekimimizdir. Sağlık çalışanlarına yönelik bilgilendirme, farkındalık ve motivasyon eğitimleri yanında teşhis amacıyla hastalardan ve sağlık çalışanlarından bizzat kendisi örnekler almakta ve sonuçları takip etmektedir. Dr. Çınar’ın hekimlik hizmetleri ve COVID-19 salgınına karşı verdiği yoğun uğraş ve özverili çalışmaları örnek niteliktedir. Kendisi, verdiği eğitimler sırasında sağlık çalışanlarının bazılarında gözlemlediği uyumsuzluğa vurgu yapabilmek, farkındalığı artırmak ve onların bu sürece doğru bir şekilde katılımını sağlayabilmek amacıyla salgının ulaşabileceği boyuta dair değerlendirmeler yapmış, örnekler vermiş ve olasılıklarla ilgili fikirlerini paylaşmıştır.

Ancak, maalesef konuşmasının sadece bir bölümü gizlice kaydedilerek ve bütünden kopartılarak sosyal medyada paylaşılmıştır. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu bu olağan dışı ortamda halkı paniğe sevk etmeye yol açabileceğini, gerçekleştirilmekte olan yoğun sağlık hizmetine, çalışmakta olduğu kuruma ve ilgili hekime zarar verme sonuçlarını doğurabileceğini düşündüğümüz bu paylaşımda, gizlice görüntü kaydeden ve sosyal medyaya gönderen kişi ve/veya kişilerin saptanarak gerekli işlem yapılabilmesi için yasal süreç başlatılmıştır.”

TTB: ‘Doktor değil kurum özür dilemeli’

Türk Tabipleri Birliği, Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde görevli Uzman Doktor Güle Çınar’ın Koronavirüs salgınına ilişkin ifadelerinin yer aldığı videoya ilişkin destek açıklaması yaptı. Çınar’ın kurumu tarafından özür dilemek durumunda bırakıldığı ifade edilen açıklamada, “Kurumsal olarak bir çalışana bu şekilde baskı uygulanması kişilik haklarına ve çalışan haklarına saldırı niteliğindedir” denildi.

TTB’nin açıklaması şu şekilde:

“Dr. Güle Çınar kamuoyuna açık olmayan, kamuoyuna hitap etmeyen bir hizmet içi eğitim toplantısında, görevinin gereğini yaparken, kendisinin haberi olmadan kaydedilen konuşması nedeniyle  çalıştığı kurumca kamuoyuna yönelik özür dilemek durumunda bırakılmıştır.

Oysa meslektaşımızın kullandığı ifadeler hakaret içermediği gibi, bütünüyle temelsiz değildir. Bugün itibariyle, Umre’den dönen yaklaşık 21,000 kişinin tamamına test yapılmadığı ve tamamının karantinaya alınmadığı, bu kişilerin Türkiye’nin çeşitli kentlerine dağıldığı bilinmektedir.

Hal böyle iken bir hekimin kurum içi lokal bir toplantıda kullandığı sözcükler nedeniyle özür dilemek zorunda bırakılması utanç verici bir eylemdir. Ayrıca, kurumsal olarak bir çalışana bu şekilde baskı uygulanması kişilik haklarına ve çalışan haklarına saldırı niteliğindedir.

Türk Tabipleri Birliği Dr. Güle Çınar’a karşı alınan tutumu şiddetle kınamakta ve kurum yöneticilerinden hekimin onurunu ve mesleğimizi kamuoyu önünde rencide ettikleri için özür dilemelerini talep etmektedir.

Biz hekimler herşeye ve herkese rağmen, daima bilimsel bilginin kılavuzluğunda ve toplum yararını önceleyerek hastalıkla savaşmaya devam edeceğiz.

Ancak bilinmelidir ki, başka ülkelerde sağlık çalışanları alkışlanırken ve desteklenirken, Dr. Güle Çınar gibi salgına karşı özveri ile çalışan hekimlere karşı takınılan bu tür tutumlar hekim kitlesinin ve sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozmakta, yalnız bırakılmış duygusunu pekiştirmekte, salgına karşı topyekün mücadele direncini olumsuz etkileme tehlikesi taşımaktadır.

Türk Tabipleri Birliği olarak bütün yöneticilerin içinden geçmekte olduğumuz zorlu süreçte sağlık çalışanlarını her açıdan koruyup kollamasını salgınla mücadelenin olmazsa olmazı gördüğümüzün altını bir kez daha çiziyoruz.”

#DrGüleÇınarınYanındayız

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile uyarıda bulunan doktor desteklendi. #DrGüleÇınarınYanındayız hashtagi sosyal medyada öne çıkanlar arasında yer aldı.

İstanbul Tabip Odası, #DrGüleÇınarınYanındayız hashtagine destek vererek yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Hipokrat yeminine sadık kalarak günlerdir gece gündüz çalışan, koşturan, meslektaşımızın yanındayız. Özür dileyecekler varsa, bu yazıyı yazdırıp, servis edenlerdir.”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde görevli Doktor Güle Çınar’ı hedef alan Başhekimlik açıklaması tepki çekerken, Çınar’a destek öğrencilerinden geldi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 6 öğrencileri bir açıklama yaparak Çınar’a destek verdi.