Tarihi Rum Yetimhanesi çökme tehlikesiyle karşı karşıya

Tarihi Rum Yetimhanesi çökme tehlikesiyle karşı karşıya

11/02/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

1964 yılında kapatılan Büyükada’da bulunan Rum Yetimhanesi’nde tahribat her geçen gün artıyor. Çatı kısmında çökmelerin olduğu tarihi yapı, artık çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

DHA‘nın aktardığına göre, Fransız Alexander Vallaury tarafından 1898’de ihtişamlı bir otel olarak inşa edilen “Prinkipo Palas” oteli, ruhsat verilmemesi üzerine 1900’lerin başında bir Rum tarafından satın alınarak yetimhane olarak kullanılması şartıyla Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne bağışlandı.

Rum Yetimhanesi 1964 yılında kapısına kilit vurulana kadar yaklaşık 5 bin 750 Rum yetime yuva oldu.

Çatı ve zeminde çökmeler yaşanıyor

Rum Yetimhanesi, adanın yüksek bir yerinde yer alırken, özellikle kış aylarındaki olumsuz hava koşulları binadaki tahribatı artıyor. Yetimhanenin çatı kısmında çökmeler meydana gelirken, yere çatıdan parçaların düştüğü görülüyor. Artık yok olmanın eşiğine gelen ve yıllardır çökme tehlikesi yaşayan yetimhanenin zemininde de çökmeler oluştuğu fark ediliyor.

Zamanında binlerce yetime yuva olan 206 odalı yetimhanenin giriş katında kalan bir piyano ise dikkat çekiyor.

Avrupa’nın tehlike altındaki 7 kültürel mirası arasında

Binanın mülkiyetiyle ilgili tartışmalar uzun yıllar devam etti. 2010’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yapının Rum Ordodoks Patrikhanesi’ne devredilmesine karar verdi. Europa Nostra ve Avrupa Yatırım Bankası 2018 yılında Avrupa’nın tehlike altındaki kültürel miras alanlarını belirlerken Büyükada Rum Yetimhanesi’ni de unutmadı. Tarihi yapı bu listeye alındı. O dönemde restorasyon umudu doğdu ancak yine harekete geçilmedi.