“Don Pasquale” operası yeniden sahneye taşınıyor

“Don Pasquale” operası yeniden sahneye taşınıyor

05/02/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Komik Opera” özelliğiyle izleyicilerin beğenisini kazanan ve gösterimde olduğu sezonlarda kapalı gişe oynayan eser, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) tarafından ‘Sevgililer Günü’nde Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde yeniden izleyiciyle buluşacak.

Librettosunu Michele Accursi’nin kaleme aldığı eserde, “Don Pasquale” rolünü N. Işık Belen, Ali İhsan Onat, “Ernesto”yu Ahmet Baykara, Ufuk Toker, “Norina”yı Özgecan Gençer, Hale Soner, “Dr. Malatesta”yı Hasan Çelik, Alper Göçeri, “Noter”i M.Tükel Acar ve Utku Bayburt dönüşümlü olarak oynayacak.

Eserin rejisörlüğünü Recep Akyılmaz, orkestra şefliğini Zdravko Lazarov, koro şefliğini ise Paolo Villa üstlendi. Dekor tasarımını Ferhat Karakaya’nın yaptığı eserin kostüm tasarımını Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımını Metin Koçtürk, koreografisini ise Nil Berkan hazırladı.

Operanın konusu şöyle:

“Yaşlı ve zengin bir bekâr olan Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’yı evlenebileceği bir kız bulmakla görevlendirmiş, sonunda Doktor Malatesta mutlu haberi getirmiştir. Sofronia adındaki bu kız her açıdan Don Pasquale’ye uygundur. Güzellik ve namus simgesi bu kız doktorun da kız kardeşidir. Malatesta’nın hazırladığı oyundan habersiz olan Don Pasquale sevinç içindedir.

Don Pasquale yeğeni Ernesto’nun Norina’yla ilişkisini onaylamamaktadır. Yeğenini Norina’dan vazgeçiremeyeceğini anlayan Don Pasquale, kendi evlilik haberini açıklayarak Ernesto’yu evinden kovar. Norina, ziyaretine gelen Doktor Malatesta’ya Ernesto’dan gelen mektubu gösterir. Ernesto, sevgilisi Norina’ya Roma’dan ayrılmak üzere olduğunu yazmıştır.

Mektubu okuyan Malatesta, hazırladığı entrikayı açıklar. Aslında kız kardeşini Don Pasquale ile evlendirecek değildir. Norina’yı kardeşi Sofronia olarak tanıtacak ve sahte bir nikâh kıyılmasını sağlayacaktır. Sonrasında her şey, güzel ve kurnaz Norina’nın ellerindedir. Don Pasquale’ye türlü eziyetler yaparak onu evlendiğine bin pişman edecektir.

Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nin 2008’deki açılışına özel İDOB tarafından sahnelenen “Don Pasquale” operası, İstanbul’un yanı sıra diğer illerde de kapalı gişe oynandı.

14 ve 15 Şubat’ta ki ilk iki temsilinin biletleri yoğun ilgi gören eser,18, 19, 21 ve 22 Şubat’ta yeniden sahnelenecek.

Bilet bilgileri için tıklayınız.