Altın Ayı için yarışacak Tsai Ming-Liang imzalı ‘Rizi’nin fragmanı yayınlandı

Altın Ayı için yarışacak Tsai Ming-Liang imzalı ‘Rizi’nin fragmanı yayınlandı

15/02/2020 Kapalı Yazar: Fırtına Dergi

Bu yıl 20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 70. Berlin Film Festivali‘ne adım adım yaklaşıyoruz. Jeremy Irons’ın jüri başkanlığını üstleneceği festival, Altın Ayı için yarışacak filmleriyle ön plana çıkıyor.

Merakla beklenen bu filmlerin arasına Dong, He Liu, Hei Yan Quan, Tian Bian Yi Duo Yun, The Deserted: VR gibi filmlere imza atan, 1994 yapımı Vive l’amour filmiyle Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan ödülünü kazanan usta yönetmen Tsai Ming-Liang‘ın yeni filmi Rizi (Days/Günler).

Daha önce dört kez Berlin Film Festivali’ne konuk olan, 1997 yapımı He liu (Nehir) filmiyle Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülünü kazanan Tsai Ming-Liang, yeni film Rizi’nin dünya prömiyerini Berlin’de yapmaya hazırlanıyor. Ana Yarışma seçkisinin en merak edilen filmlerinden biri ola Rizi’nin bir diğer dikkat çekici özelliği ise diyalogsuz olarak çekilmiş olması. Daha önceki birkaç işinde de bu çalışma yöntemini benimseyen, bazı projelerinde az diyalogla başarılı işler ortaya koyan Tsai Ming-Liang’in, Rizi filminde nasıl bir iş ortaya koyduğu merak konusu.

Filmin başrollerinde yönetmenin önceki birçok işinde birlikte çalıştığı Lee Kang-Sheng ve Anong Houngheuangsy‘nin yer alıyor. Lee Kang-Sheng’in hayat verdiği Kang, büyük bir evde yalnız yaşayan bir insandır. Anong Houngheuangsy’nin canlandırdığı Non ise Bangkok’ta küçük bir apartmanda yaşamını sürdüren birisidir. Bir otel odasında tanışan Kang ve Non, birbirlerinin yalnızlığını paylaşır ve günler akıp gider.